Kinnisvaraturg ka suvel aktiivne

Ain Alvela 09. juuli 2001, 00:00

Tänavune suvi möödub nii Tallinnas kui maakonnakeskustes suhteliselt elava kinnisvaraäri tähe all, puhkusteajale iseloomulik vaikelu valitseb vaid üksikutes kohtades.

Läänemaa kinnisvarahindadest nähtub, et suurima hüppe on eelmise aasta suvega võrreldes teinud Haapsalu korterite keskmised hinnad. AS Kiva maakleri Ülo Metssalu hinnangul peitub põhjus nõudluse pidevas kasvamises. ?Väikelinn on suhteliselt turvaline, Haapsalul on kuurortlinna maine, mis järjest süveneb tänu uutele ravivõimalustele,? iseloomustab Metssalu linna arengut.

Metssalu sõnul on Haapsalu muutunud paljudele loomeinimestele ja välismaalastele kas lausa päriskoduks või siis vähemalt teiseks koduks. Läänemaale puhkekohta soetada soovijaid tuleb üha juurde, kusjuures pakkumine ei suuda tulijate nõudmistega kaasas käia. Korteriüürid mahuvad Haapsalus olenevalt maja korrasolekust ja elamispinna suurusest vahemikku 1200?2000 krooni kuus. Eramud aga järjest kallinevad. ASi Kiva andmetel küsib omanik uut eramaja müües kuni 9300 kr/m², teise Läänemaa kinnisvarafirma OÜ Pulss juhataja Anti Kaljula seab Haapsalu keskmise uuseramu hinna 5000?6000 kr/m² vahele. Remonti vajava maja saab kätte alla 2000 kr/m2.

Tartus ületab nõudlus 1- ja 2toaliste korterite järele märgatavalt pakkumise. Kaanon Kinnisvara juhataja Härmo Haljaste märgib, et eelkõige küsitakse kesklinna ja selle lähikonna kortereid, kusjuures ka üüriturg on suve kohta aktiivne. ?Tartu üürituru aktiivsus on tingitud saabuvate tudengite ettenägelikust soovist leida juba praegu endale sobilik üürikorter sügisel algavateks õpinguteks,? ütleb Haljaste.

Ka Mendelson & Co Tartu büroo juhataja Karin Rinne kinnitab, et hoolimata soojadest ilmadest ja puhkuseperioodist on Tartu kinnisvaraturg väga aktiivne. ?Enamnõutud on kolme- ja neljatoalised mugavustega heas korras korterid,? räägib Rinne. ?Samas on tunda ka suurenevat nõudlust üürikorterite järele.?

Traditsiooniliselt on suveajal oluline turuindikaator suvilatega tehtavad tehingud. Harjumaal on kõige aktiivsemad piirkonnad Viimsi ja Harku vald ning rannikuäärsed alad Jõelähtme, Kuusalu ja Keila vallas, märgib Kinnisvaraekspert Tallinn OÜ analüütik Veronika Ilsjan. ?Suvilaid ja maju ostetakse eesmärgiga need ümber ehitada aastaringseks elamiseks,? ütleb Ilsjan. ?Mereäärsetest hoonestamata kruntidest nõutakse rohkem 1500?3000 m² suuruseid maatükke.? Selline krunt maksab Tallinnast kuni 50 km kaugusel 60?150 kr/m².

Suvilate puhul soovib ostja aastaringse veekasutuse võimalust ja piisavat elektrivõimsust, tähtis on kanalisatsiooni ja detailplaneeringu olemasolu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:42

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing