Laopinda tuleb tikutulega otsida

Igo Sagri 09. juuli 2001, 00:00

Tallinnas nõutakse praegu kõige rohkem 100?400 m² suuruseid logistiliselt soodsas asukohas paiknevaid kaasaegseid laopindasid hinnaga kuni 70 kr/m². Samas on selliste pindade pakkumine turul õige napp, mistõttu kvaliteetsete lao- ja tootmispindade osas ületab nõudlus pakkumise. Hoolimata kasvavast hinnatasemest ei riski kinnisvaraarendajad investeerida ilma kindla rentnikuta lao- ja tootmispindade rajamisse.

Vanemate lao- ja tootmispindade hinnad pole veel jõudnud kriitilise tasemeni uusehitiste suhtes. Seega tasub investoritel pigem renoveerida olemasolevaid kui ehitada uusi hooneid. Samuti võimaldab see paremini planeerida rahavoogusid, mistõttu on kasvanud ettevõtjate huvi hea asukohaga vanade lao- ja tootmispindade omandamise vastu. Ostjad on siiski enamasti kohalikud investorid, sest turu läbipaistmatuse ja vähelikviidsuse tõttu ei riski välismaalased investeeringu eesmärgil kesklinnast väljapoole raha paigutada. Lao- ja tootmispindu ostvad või ehitavad välismaise osalusega firmad oma tarbeks.

Uute tootmis- ja laopindade rajamist takistab sobivate finantseerimisvõimaluste leidmine, kuna ebaselge likviidsuse tõttu pole pangad huvitatud nende krediteerimisest ülejäänud kinnisvaraprojektidega võrdsetel alustel.

Väljakujunemata turuhindade tõttu ei pea investorid pakutavaid tagatud rahavoogudega umbes 7?8aastase tasuvusajaga laopindu atraktiivseks. Spekulatiivsete, st kindla ankurrentnikuta uute tootmis- ja laopindade ehitamise intensiivistumist pole ette näha ka lähima aasta jooksul. Lähiaastatel kestab pigem trend ehitada jätkuvalt omakasutuseks.

Lao- ja tootmispindade rendihinnad on Tallinnaga samas suurusjärgus ka Prahas ja Budapestis. Seetõttu võib prognoosida hindade püsimist samal tasemel ka lähiajal, tipphindade tõus võib toimuda vaid lisainvesteeringuid nõudvate uute, standardiks kujunevate tehnosüsteemide või ehitusnõuete juurdumisel.

Tootmis- ja laopindade hinnatõus pole viimastel aastatel toimunud üldise hinnataseme kallinemise, vaid kogu turu pakkumise ja nõudluse liikumise tõttu kvaliteetsema pinna suunas.

Keskmiste, umbes ühe hektari suuruste lao- ja tootmiskruntide hinnad Tallinnas ja selle lähiümbruses jäävad vahemikku 70?200 kr/m². Samas on kohti, kus maa saab kätte 40?50 kr/m² ja piirkondi, kus maa hind võib ulatuda kuni 500 kr/m². Tõsi, viimasel juhul on üldiselt tegu osaliselt ärilise sihtotstarbega ja nende kruntide kasutamine ainult tootmise või ladustamise eesmärgil on luksus. Sellised kohad on näiteks Peterburi tee algus ja Kadaka-Laki piirkond.

Kaasaegsete lao- ja tootmispindade renditasemed jäävad valdavalt vahemikku 50?80 kr/m² kuus. Suur osa tootmis- ja laopindadest ehitatakse ainult omakasutuseks ning eesmärk ei ole mitte renditulud, vaid oma ettevõtte vajaduste rahuldamine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:42

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing