Sügavimbuv Deepkill hoiab majavammi eemal

Priit Langeproon 11. juuli 2001, 00:00

Puidu kaitsmiseks kasutatakse mitmeid puiduimmutusvahendeid. Õli baasil valmistatud puidukaitsevahendid imbuvad sügavale puidu sisse ning tagavad puitkonstruktsioonide püsiva kaitse, sest vees nad ei lahustu.

Ehitusplatsil on puidu töötlemiseks mugav kasutada õli baasil toodetud, sügavimbuvat puidukaitsepastat Deepkill Timber Paste. Tallinna Tehnikaülikooli materjaliuuringute keskuse professor Urve Kallavus soovitab Deepkilli kasutada eriti hoonete juures, kus on leitud majavammi.

Deepkill on üks tõhusamaid kaitsevahendeid seenhaiguste ja puidukahjurite vastu sügavat imendumist vajavatel puitpindadel, näiteks:

 • vanade hoonete suure ristlõikega palgid;
 • raskesti ligipääsetavad puidupinnad;
 • laetalade, põranda alustalade ja sarikate otsad;
 • maapinnaga pidevas kokkupuutes olev puit.

Deepkilli kasutatakse samuti veesõidukite juures. Vanade ja uute paatide töötlemine Deepkilliga kaitseb puitu laevaoherdi ja seenkahjustuse vastu.

Deepkill on vähese lõhnaga valge emulsioonpasta, mis kantakse puidu pinnale pintsliga. Deepkill nakkub hästi puiduga ega valgu laiali. Pasta pealekandmisel tekib puidu pinnale kile, mis hoiab ära kaitseaine aurustumise ja suurendab aktiivse materjali imendumist puitu.

Puidukaitsepastaga töödeldud pindu hiljem värvida ei saa, seetõttu on Deepkill mõeldud eelkõige varjatud puitkonstruktsioonide kaitseks.

Enne puitkonstruktsioonide remontimist või tugevdamist on vaja kindlaks teha olemasoleva puidu seisund ? avada ehitise konstruktsioone ja lasta ehitusspetsialistil anda hinnang, kahjustuste korral teha laboranalüüs. Alles pärast kahjustuste põhjuste kõrvaldamist on mõtet asuda hoonet remontima. Alustada tuleb üldehituslikest abinõudest:

 • remontida katusekate ja sadeveetorustikud;
 • korrastada hoone tehnosüsteemid (vee- ja kanalisatsioonitorud);
 • hoolitseda piisava ventilatsiooni eest;
 • vältida niiskuse kondenseerumist ehituskonstruktsioonidesse;
 • isoleerida sarika- ja talaotsad müüritisest ja betoonist;
 • hüdroisoleerida hoone vundament ja sokkel (NB! vundamendi horisontaalne hüdroisolatsioon ).

Kandevõime kaotanud puit tuleb eemaldada. Mädaniku- ja raske putukakahjustuse korral eemaldada kahjustatud puit koos kõrvaloleva osaga vähemalt 0,5 meetri (soovitatavalt 1 m) ulatuses ning põletada, mitte anda naabrile kütteks.

Et mõne aja pärast ei tabaks ebameeldiv üllatus uuesti vohama hakanud majavammi näol, on vajalik allesjäävat ning uut asenduspuitu töödelda. Eriti tähtis on puidukaitse varjatud konstruktsioonide korral, mida ei ole hiljem hoone ekspluatatsiooni käigus võimalik jälgida (näiteks põranda alustalad, sarikaotsad jms).

Puidukaitsepastat Deepkill Timber Paste tuleb kasutada käsikäes eespool mainitud üldehituslike abinõudega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 11:42
  Otsi:

  Ava täpsem otsing