Cisco ? korraks maailma kalleim

Tõnis Oja 13. juuli 2001, 00:00

Maailma juhtiv arvuti- ja internetivõrkudele seadmeid valmistav Cisco Systems asutati 1984. aastal kahe Stanfordi ülikooli töötaja poolt. Avalikuks ettevõtteks sai Cisco 1991. aastal, pärast mida hakkas kompanii tulu kasvatama peamiselt ülevõtmiste teel. Üheksa aastaga omandas Cisco üle 70 kompanii. Aastatel 1999-2000 ulatus ülevõtmiste tempo keskmiselt kahe kompaniini kuus. Selle tulemusena sai Cisco turuliidriks korporatiivsete klientide turul (kellele pakkus kiireid netilahendusi) ja teleteenuseid pakkuval turul.

Vaatamata sellele, et kompaniide, kelle tulud ulatusid alla 10 miljardi dollari, ülevõtmise eest maksti miljardeid, Cisco raha eriti ei kulutanud. Ülevõtmisete eest oldi võimelised tasuma peamiselt oma aktsiatega, sest selle hind kahekordistus keskmiselt iga 12 kuu tagant.

Möödunud aasta märtsis möödus Cisco turuväärtus senisest maailma kalleimast ettevõttest Microsoftist ning kompanii tegevjuht John Chambers püstitas eesmärgi saada aastaks 2004 maailma esimeseks kompaniiks, mille turuväärtus ületab 1 miljardi dollari piiri. Vaatamata asjaolule, et Cisco toodang oli tavainimestele täiesti tundmatu, oli firma nimi väikeinvestorite seas sama tuntud kui General Electric, Microsoft või muu taoline ettevõte. ?Cisco aktsia muutus tol ajal kõige kiiremini aktsepteeritavaks valuutaks,? kirjutas Financial Times.

Kiiresti kasvasid ka muud näitajad. Müügikäive kasvas viie aastaga 15 korda 19 miljardi dollarini aastal 2000 (Cisco majandusaasta algab 1. augustil). Eriti kiire areng oli aastal 2000, mil arvutivõrkude seadmetest saadud tulud kasvasid 60 protsenti kvartalis. Sama kiiresti kasvas personal, 3000 töötajalt 1995. aastal 44 000ni selle aasta alguses.

Praeguseks on olukord täiesti muutunud. Cisco aktsia on kaotanud aastaga 80 protsenti oma väärtuselt. Turuväärtuselt on Cisco langenud kunagiselt liidrikohalt teise kümne lõppu. Mais teatas kompanii juhtkond esmakordselt oma ajaloos kahjumist (2,7 miljardit dollarit). Samas teatati ka 8500 töötaja koondamisest.

Cisco olulisemaks probleemiks on laovarude kasvamine. Möödunud aastal, kui tehnoloogiaettevõtted kasvasid jõudsalt, oli tellimuste maht nii suur, et kompanii ei suutnud neid täita. Pärast seda, kui tehnoloogiasektoril ilmnesid suured raskused, olukord muutus. Ciscole eriti raskendav asjaolu on tema sõltuvus telekommunikatsioonisektori ettevõtetest, kes hakkasid üksteise järel pankrotti minema. Selle tulemusena kadusid Ciscol paljud kliendid ära ning mis veelgi hullem, Cisco oli paljudele neist oma toodete ostmiseks laenu andnud. Kogu selle tulemusena on Cisco laovarud kasvanud tänaseks 2,5 miljardi dollarini. Pankrotivara realiseerimise käigus pannakse oksjonile Cisco toodangut hinnaga 10?20% nende kataloogi hinnast. Seega Cisco on läbi oma tütarettevõtete pankrottide muutunud iseenda konkurendiks. Suurte ülevõtmisperiood on praeguseks vaibunud. Viimane neist tehti möödunud aasta detsembris. John Chambersi sõnul ülevõtmised jätkuvad, kuigi mitte enam sellise tempoga nagu eelmistel aastatel. Pikemas perspektiivis lubab juht jätkuvalt kasvu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing