Käibemaksustamise eriskeemid uues seaduses

Ain Ulmre 13. juuli 2001, 00:00

Vastavalt Euroopa Liidu maksudirektiivile sätestab uus käibemaksuseadus käibemaksuga maksustamise eriskeemid reisikorraldajatele ja reisibüroodele (asjakohased sätted jõustuvad Eesti reisikorraldajatele ja reisibüroodele vajalike ettevalmistuste võimaldamiseks 2004. aasta 1. jaanuaril), samuti kasutatud kaupade, originaalkunstiteoste, kollektsiooni- ja antiikesemete edasimüügil ja avalikul oksjonil müümisel ning kulda investeerimisel.

Varasemas seaduses neid eriskeeme ei olnud.Uues seaduses sisalduva uue termini ?investeeringukuld? all mõistetakse kulda kui investeerimisobjekti, mille puhul kuld on võrreldav näiteks väärtpaberitega.

Reisikorraldajate ja reisibüroode teenuse maksustatava väärtuse arvutamiseks tuleb lahutada reisijate poolt reisikorraldajale makstava turismiteenuste paketi käibemaksuta kogumaksumusest reisikorraldaja poolt teistelt maksukohustuslastelt reisijate teenindamiseks soetatud kaupade ja saadud teenuste käibemaksuga kogumaksumus.

Kasutatud kauba, originaalkunstiteose, kollektsiooni- või antiikeseme edasimüügi korral on maksustatavaks väärtuseks kauba müügi- ja ostuhinna vahe, kui edasimüüjale on kauba müünud mittemaksukohustuslane, registreerimata maksukohustuslane või samasugust eriskeemi kasutav registreeritud maksukohustuslane.

Samade asjade müügil avaliku oksjoni korras on maksustatavaks väärtuseks summa, mille on ostja tasunud oksjonimüügi korraldaja väljastatud arve või muu müügidokumendi alusel ning millest on lahutatud kauba algse ostuhinna ja selle komisjonitasu vahe, mille oksjonimüügi korraldaja on lepingu alusel saanud või mille ta saab volitajalt.

Investeeringukulla võõrandamisega või võõrandamislepingu sõlmimisega seotud teenus ja nende käibega seotud teenus, mille osutab teise isiku nimel ja arvel tegutsev agent, on reeglina maksuvaba. Maksuametit eelnevalt teavitades võib investeeringukulla maksustatavale väärtusele selle teisele registreeritud maksukohustuslasele võõrandamisel lisada käibemaksu registreeritud maksukohustuslane, kes oma ettevõtluse käigus teostab tavaliselt tööstusliku toorainena kasutatava kulla käivet. Niisamuti võib seda teha registreeritud maksukohustuslane, kes toodab investeeringukulda või muudab muul otstarbel kasutatavat kulda investeeringukullaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing