Kütusekontsernid on suures kasumis

13. juuli 2001, 00:00

Kütuse hinna tõus ja dollari tugevnemine on suurendanud ka kütusekontsernide kasumeid. Näiteks teenis Statoil möödunud aastal 9,4 miljardit Norra kroon (umbes 18,6 miljardit Eesti krooni) ja Royal Dutch/Shell 12,7 miljardit USA dollarit (üle 200 miljardi Eesti krooni) kasumit. Käesoleva aasta esimene kvartal oli Shellile samuti edukas. Shell teenis esimeses kvartalis 3,8 miljardit dollarit (67,7 miljardit krooni). Tegemist oli juba viienda järjestikuse rekordilise kvartalikasumiga. Kasumi kasvu põhjustas gaasi hinna tõus ja nafta töötlemistulude kasv.

___________________________________________

Soome analüütikute hinnangul on Neste ning teised Soome turul tegutsevad kütusefirmad nafta hinna tõusu varjus oluliselt suurendanud ka oma kasumeid. Soome statistikaameti arvestuste järgi on bensiini hinna tõusust jäänud kütusefirmade taskusse 30 penni lisatulu liitrilt ning diislikütuse hinna tõusust 11 penni liitrilt. Tänu kütuse hinna tõusule jõudsid 1999. aastal kõik Soome turul tegutsevad kütusefirmad kasumisse. Aasta varem oli kaheksast firmast viis olnud kahjumis.

___________________________________________

Eestis tegutsevate kütusekontsernide tütarfirmade juhid on emafirmade suuri kasumeid kommenteerides Äripäevale väitnud, et Eestis tegutsevad tütarfirmad on emafirmade kasumite vähendajad. Shell Eesti juhatuse liige Riina Aamissepp rääkis, et Shell tegutseb paljudes valdkondades, Eestis aga ollakse keskendunud jaemüügile. Vaid jaemüügiga tegelev haru ei saa võitu nafta kõrgest hinnast.

Statoil Eesti juht Epp Kiviaed on öelnud, et Eesti tütarfirma panus Statoili üldtulemustesse on ääretult väike, isegi kui rääkida vait kütuse jaemüügist. Statoili kontserni suur kasumi kasv on seotud emafirma põhitegevusega, naftatootmisega. Statoil peab Eesti kesiste majandustulemuste põhjuseks seda, et turg on ülesehitusfaasis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing