Preatoni lai haare võib saada tagasilöögi

Inno Tähismaa 16. juuli 2001, 00:00

Pro Kapitali raskused päädisid mõned päevad tagasi süüdistusega ettevõtte endise finantsjuhi Ilona Saari kohta, kes olevat ebaõnnestunud kinnisvaratehingus lasknud tuulde 17 miljonit krooni firma raha.

Preatoni ettevõtte raskused algasid juba möödunud aastal. Pro Kapitalil hakkas venima tütarfirma Kristiine Kaubanduskeskuse laiendus, Itaalias ostetud tütarettevõte Domina ei toonud piisavalt raha sisse ja ettevõte võttis 546 miljoni kroonise kolmeaastase laenu intressiga 9%.

Plaan teenida möödunud aastal 120 miljonit krooni kasumit jäi unistuseks. Kokku tuli ainult 73 miljonit krooni, seegi tänu Kristiine Kaubanduskeskuse ASi poole aktsiapaki müügile 114 miljoni krooni eest.

Pro Kapital pole suutnud täita lubadust viia börsile Läti tütarettevõte ja Kristiine Kaubanduskeskuse AS. Selle asemel on ettevõte ostnud üksteise järel üles Preatoniga seotud kinnisvara, näiteks Tallinna Lihakombinaadi kinnistu, Riia VEFi kvartali ja Tallinna linnahalli taguse ala ehk ASi Kalaranna. Seda turuhinnast märksa kõrgemalt.

Tõeliseks röövliks on osutunud möödunud aastal Pro Kapitaliga liidetud Itaalia kinnisvara- ja hotelliettevõte Domina Vacanza, mille eest Pro Kapitali aktsionärid maksid ligi 500 miljonit krooni. Domina käive on paarsada miljonit krooni aastas ehk ligikaudu sama suur kui kogu ülejäänud Pro Kapitali grupi ettevõtetel kokku. Samas on ettevõtte tegevuskulud poole suuremad kui ülejäänutel.

Näiteks tänavu esimese kolme kuuga kasvasid Pro Kapitali üldhalduskulud võrreldes möödunud aasta sama ajaga ligi 10 korda 84 miljoni kroonini, sellest 73 miljonit kulutas Domina. Seoses kallite laenudega kasvasid Pro Kapitali finantskulud kolme kuuga võrreldes möödunud aastaga kolm korda 23 miljoni kroonini. Pole ime, et ettevõte sai kolme kuuga 19,2 miljonit krooni kahjumit.

Aastalõpu seisuga oli klientidelt laekumata raha hulk kasvanud 19 miljonilt kroonilt 1999. aasta lõpus tervelt 205 miljoni kroonini, seda peamiselt seoses Domina otsusega anda klientidele pikad maksmistähtajad. Tänavu kolme kuuga oli Domina ligi 10 miljoni krooniga kahjumis.

Kristiine kaubanduskeskuse teise etapi ehitus pidi valmima augustiks ja praegu oleks seal pidanud käima vilgas kauplemine koos Baltimaade suurima kinoga. Teise etapi maksumus kasvas küll 165 miljonilt 225 miljoni kroonini, ent valmimistähtaeg on nihkunud tänavuselt aastalt järgmisse. Kino, mida pidi hakkama vedama vendade Rebaste firma BDG, Kristiinesse ei tule. Samas ajal on kaubanduspindu välja rentiv Kristiine Pro Kapitali grupis ainuke kasumit tootev ettevõtmine, tuues sisse üle 10 miljoni krooni aastas.

Pro Kapitali hädaks peetakse liiga kiiret laienemist. Ettevõtte juhi Ernesto Preatoni liigse võimu ja liiga kiire laienemisega põhjendas oma lahkumist poolteist aastat tagasi üks Pro Kapitali endisi võtmeisikuid Davide Bizzi. Praegu on ta seotud Tallinnas Viru tänava alguses asuva Demini kaubamajaga.

Pro Kapital Grupi nõukogu esimees Ernesto Preatoni tunnistas nädalavahetusel, et ettevõte on praegu kehvas seisus, kuna kokku on ostetud suures koguses maad, aga seda pole suudetud veel arendada ja müüa. Sellises olukorras peab ettevõte raamatupidamislikult maad amortiseerima, kust tuleb ka suur kahju. Preatoni ütles, et ettevõte hakkab peagi korralikku kasumit teenima, samas ei olnud ta nõus lisama, millal. Tema sõnul suudab ettevõte laenud tagasi maksta.

Preatoni sõnul näitab firma võimet kasumit teenida möödunud aasta, mil kasum oli 73 miljonit krooni. Kristiine Kaubanduskeskuse aktsiate müük polnud tema sõnul erakorraline, kuna Kristiine näol müüdi kinnisvara, mille arendamine ongi Pro Kapitali tegevus.

Preatoni tunnistas, et pole Pro Kapitali tegevusega üksikasjadeni kursis, kuna see pole tema suurim ettevõte. ?Minu suurim ettevõte asub Egiptuses,? ütles ta, pidades silmas Sharm-el-Sheiki kuurorti, kuhu reisivad ka ?Reisile sinuga? telesaates osalejad.

Pro Kapital Grupi nõukogu liige Enn Roose ütles, et ettevõte võib tõepoolest mitu aastat kahjumit toota, aga siis peaks tehtud investeeringud hakkama raha tagasi tooma.

Preatoni konkurent, ASi Ober Haus juht Paul Oberschneider ütles, et Pro Kapitali tegevust on väga raske kommenteerida, kuna see ei paista kuskilt läbi. Samas on juhatuse liikme Ilona Saari vastu esitatud süüdistus temale arusaamatu. ?See on one man show (ühe mehe ettevõte). Ma ei saa aru, kuidas Preatoni ei teadnud, mida Saari tegi.?

Samuti paneb Oberschneiderit imestama, miks tahab Pro Kapital näidata üha suuremaid kasuminumbreid olukorras, kus tegemist on arendusfirmaga, mis peabki tootma kahjumit ajal, mil ostetud objekte pole maha müüdud.

Eesti tuntumate maaklerfirmade ja investeerimispankade analüütikud Pro Kapitali tegevust kommenteerida ei oska ja oma klientidele Pro Kapitali aktsiate ostmist ei soovita.

?Ettevõtte tegevus on liialt läbipaistmatu ja omanikering segane,? kirjeldas olukorda Trigon Marketsi maakler Kristel Kivinurm. Enamik maaklerfirmasid on Pro Kapitali aktsiat ainult müümas, ostjaks on alati Preatoni Pank.

Preatoni Panga juht Ott Karolin ütles Pro Kapitali seisu kommenteerides, et küllap kinnisvara hinnad tõusevad. Tema sõnul jäi Kristiine Kaubanduskeskus ilma õigusest saada noteeritud börsi lisanimekirjas puhtalt börsi juhtkonna omavoli tõttu. ?Olen nördinud, kuidas börs klientidega ümber käib,? ütles ta.

Preatoni on öelnud, et kinnisvarasse tehtud investeeringud on pikaajalised ja seetõttu oodatakse, kui hinnad tõusevad. Sama taktikat kasutas Preatoni Ühispanga juures, mille aktsiad ta 1997. a suvel enne börsikrahhi maha müüs, teenides üle 200 miljoni krooni puhastulu. Samas peab Preatoni kiirustama, sest pangalaenud tuleb peagi tagasi maksta.

Kokku ulatub Pro Kapitali ja tema tütarettevõtete lühiajaline võlg üle 600 miljoni krooni, koguvõlg kokku küünib miljardi kroonini. Ettevõtte intressikulu ületab tänavu 130 miljonit krooni. Aasta lõpuks on Pro Kapitalil oht jääda ligi 100 miljoni krooniga kahjumisse.

Ettevõtte 470 miljoni kroonine aktsiakapital peab sellisele koormusele vastu mõned aastad. Juba kolme aasta pärast tahavad 546miljonilist laenu tagasi Meliorbanca S.p.A. Deutsche Bank AG London, Deutsche Bank Luxembourg S.A., Morgan Guaranty Trust Company of New York ning Studio Chiomenti Legale.

Kümmet aastat, mis Preatoni väitel kulub ostetud kinnisvara väärtustamiseks, ei pruugi ettevõte ja kreeditorid jaksata ära oodata.

___________________________________________

Saari oli seotud ettevõttega, kellelt ostis kinnisvara

Valge varesena Pro Kapitali aktsionäride üldkoosolekul

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing