Tulemused küsitavad

Raivo Sormunen 16. juuli 2001, 00:00

Möödunud nädala peasündmuseks maailma finantsturgudel oli kaheldamatult see, et kõige kiiremad ettevõtted jõudsid investoritele tutvumiseks esitada oma lõppenud kvartali majandustulemused. Just nimelt lõppenud kvartali, mitte esimese poolaasta majandustulemused, sest väga paljudel ettevõtetel ei tähenda 30. juuni finantsaasta teise kvartali lõppu. Pärast tehnoloogiasektori aktsiate põrumist ülemöödunud nädalal lootsid investorid majandustulemustes näha eelkõige leevendust, mida nad veidi ka said.

Möödunud kolmapäeva hilisõhtul avaldatud Motorola ja Yahoo! majandustulemused aitasid neljapäeval suure osa maailma tehnoloogiasektori aktsiatest kiirele tõusule. Tehnoloogiasektori indeks Nasdaq kerkis neljapäeval veidi üle 5%, läbides taas 2000 punkti piiri.

Maailma enim kolatava internetiportaali Yahoo! ja mobiiltelefonide tootja Motorola majandustulemused ületasid turgude ootusi õige napilt. Täpsem oleks öelda, et need ületasid analüütikute kõige uuemaid prognoose, sest vanad ehk siis aasta alguses või kevadel tehtud ennustused on juba ammu ajaloo prügikastidesse heidetud. Miks? Põhjus lihtne ? need on lihtsalt praeguses majandussituatsioonis kättesaamatud ehk liialt optimistlikud.

Kasumihoiatuste jada on liikunud USA tehnoloogiafirmade seast USA vana majanduse ettevõtetesse ja vana maailma tehnoloogiaettevõtetesse.

USA ettevõtted süüdistavad üha tihedamalt kasumihoiatusi andes nii Euroopa nõrka turgu kui ka tellimustest ülesütlemist. Mõningal määral on probleeme ka tugeva USA dollariga, mis USAs eksporitavad kaubad paljudele kalliks on muutnud.

Igatahes möödunud reedel kerge tõus maailma börsidel jätkus, kuigi paljude analüütikute hinnangul uudised selleks põhjust ei andnud, sest firmade lõppenud kvartali majandustulemustest majanduse paranemist küll välja lugeda ei saa.

Peamine aktsiaid ostma viiv lootus oli investorites see, et ehk hakkavad ettevõtete tulemused aasta lõpus paranema. Selliseks mõtteviisiks on põhjust andnud ka osa firmasid. Ei saa aga öelda, et suurem osa.

Mõnevõrra muret tekitav oli ka möödunud nädala lõpus avaldatud IMFi iga-aastane kapitalivoogude aruanne, kus rõhutati, et USAs on börs ikka veel ülehinnatud. Nimelt ületab ettevõtete P/E (hinna/tulu) suhe ikka veel oluliselt ajaloolisi keskmisi näitajaid.

Eelmisel nädalal tulid USAst veel mõned olulised makromajandusnäitajad. Mitmeid kvartaleid kestnud töötajate koondamislaine järel on töötud jõudnud numbrites ka makromajandusnäitajatesse. Ülemöödunud nädalal registreeris ennast USAs esmakordselt töötuks 42 000 inimest, mis on suurim näitaja pärast 1992. aastast.

Töötute arvu suurenemine võib piirata riigis nii inflatsiooni kui tarbimist. Juunikuu jaekaubandusmüügi tulemused jäidki juba prognoosidele alla.

Kui koos autodega ületas juunikuu jaemüüginäitaja eelmist kuud 0,2 protsendiga, siis ilma selleta oli jaemüük 0,2protsendises miinuses. Siseriiklik tarbimine on aga USA majanduse tervise peamine alustala. Tarbijate väljaminekute suurus moodustab kaks kolmandikku USA toodangu kogumahust.

Kuid nagu investorid ootavad helgemat tulevikku, usutakse majandusringkondades ka USA majanduse käekäigu paranemist. Möödunud nädalal uudisteagentuuri BridgeNews korraldatud analüüsi tulemusena loodetakse, et USA majanduskasv tuleb teises kvartalis 0,7%. Kuid kolmandas ja neljandas kvartalis juba 2,5% ja 3,1%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing