Raudtee erastamistehing olnuks riigile kahjulik

16. juuli 2001, 09:34

Riigikontroll peab ASi Eesti Raudtee erastamise auditeerimisotsuses eriti taunimisväärseks seda, et pakkujatele ei olnud enne pakkumiste esitamist lõplikult teada, milliseid rahalisi kohustusi riik endale erastamislepinguga võtab.

<pilt#JuhanParts.jpg#Riigikontrolli peakontrolör Juhan Parts#48#59#0>

?Kuna mitmed olulised tehingutingimused ei olnud sisuliselt hõlmatud konkursiga, vaid on lisatud lepingusse üksnes Erastamisagentuuri ja ostja vaheliste läbirääkimiste tulemusena, siis ei ole võimalik väita, et erastamistehing tehti riigile parimatel võimalikel tingimustel. Pakkujate vaheline konkurents on oluline erastamiskonkursi erapooletust tagav mehhanism,? seisab peakontrolör Juhan Partsi otsuses.

AS Eesti Raudtee tuli erastamisprogrammi kohaselt erastada strateegilisele investorile. Riigikontroll järeldas, et Baltic Rail Services OÜ esitatud tagatised vastavad Erastamisagentuuri poolt pakkumise kutse dokumentides ja nende alusel kehtestatud nõuetele. ?Nimetatud nõuded ja nende alusel Erastamisagentuuri aktsepteeritud tagatised on ebapiisavad, et erastajapoolsete kohustuste rikkumise korral esitada nõudeid strateegiliste investorite vastu.?

?Ehkki erastamisleping on sõlmitud, pole aktsiate eest seni tasutud ega esitatud pakkumise täitmise tagatisi ning on olemas risk, et erastamine võib ebaõnnestuda. Riik kannaks vähemalt 60,9 miljoni krooni suurust kahju ka siis, kui erastamine ebaõnnestuks ostjast tingitud põhjustel, sest sel juhul on riigil võimalik saada kuni 25 miljoni krooni suurust hüvitist, samas kui riigi kulud ASi Eesti Raudtee erastamise korraldamisega seoses moodustavad vähemalt 85,9 miljonit krooni.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing