Neutron-Jack läheb pensionile

Tõnis Oja 18. juuli 2001, 00:00

Mõned päevad tagasi teatas General Electric (GE) koos teise kvartali majandustulemustega ka sellest, et konglomeraadi legendaarne tegevjuht ja juhatuse esimees John (Jack) F. Welch Jr. paneb oma ametiposti maha 7. septembril.

Asunud tööle General Electricusse 1960. aastal, sai Welchist konglomeraadi juhatuse esimees ja tegevjuht aastal 1981. Kakskümmend aastat maailma suurimat korporatsiooni juhtides teenis Welch välja USA XX sajandi ühe väljapaistvaima ettevõtte juhi reputatsiooni. Tõsi, oma viimase täispika kvartali lõpetab 65aastane Welch tema juhitud konglomeraadi esimese tulude kahanemisega viimase 14 aasta jookul. ?Ma tulin halva majandusliku olukorra tingimustes ja lahkun halva majandusliku olukorra tingimustes,? kommenteeris Welch General Electricu viimase kvartali majandustulemusi.

Ebaõnnestumisega lõppes ka General Electricu konkureeriva tööstusgigandi Honeywelli ülevõtmispakkumine, millele pani veto Euroopa Komisjon. Pärast Honeywellile United Technologiesi poolt tehtud 40 miljardi dollari suurust pakkumist saatis Welch möödunud aasta 20. oktoobril käsitsi kirjutatud faksiga pakkumise, mis ületas konkurentide oma 3 miljardi dollariga. Kaks päev hiljem avalikustas ta pakkumise ning teatas oma pensionilemineku edasilükkamisest selle aasta lõpuni ehk niikaua, kuni kõigi aegade suurim tööstusettevõtte ülevõtmine maailmas saab edukalt lõpule viidud. Esialgse plaani kohaselt oleks Welch pidanud pensionile minema juba aprillis.

John Welch või Jack, nagu ta käsib kõikidel alluvatel alates lihtöötajatest ja lõpetades tippjuhtkonnaga ennast kutsuda, alustas jõuliselt. Aastatel 1981?1985 koondas ta 100 000 töötajat, mille tõttu omistati talle hüüdnimi Neutron-Jack (massihävitusrelva järgi, mis hävitab inimesed, aga hooned jätab terveks). Koos kulude kokkuhoiuga kujundas Welch kompanii ümber 600 ettevõtte omandamise abil, muutes selle hiigelimpeeriumiks, kellel on kokku varasid 437 miljardi dollari (8 triljoni krooni ehk Eesti 100 aasta SKT) eest.

Welch kujundas General Electricu finantsteenuseid pakkuvast tütarettevõttest GE Capital Corporation tõelise rahamasina, kellest on saanud konkurent USA suurimale finantskorporatsioonile Citigroup ja kes annab peaaegu poole kogu General Electricu tuludest.

Kahekümne aastaga on Welch kergitanud GE turuväärtuse 12 miljardilt 487 miljardile dollarile, tehes sellest nüüdseks taas maailma kalleima ettevõtte. Nii palju pole ühe ettevõtte väärtust suurendanud ei Bill Gates (Microsoft Corp.) ega isegi Warren Buffet. Omanikud peaksid olema Welchi tegevusega väga rahul. Investorid, kes paigutasid oma GE aktsiatesse kümme aastat tagasi 1000 dollarit, on saanud 10 302 dollari võrra rikkamaks.

Muidugi pole Welchi aeg GE-le olnud pilvitu. Kompanii on selle aja jooksul üle elanud mitmeid tagasilööke ? skandaale, kriminaalsüüdistusi, mida on algatanud konkurendid seoses kaitseotstarbeliste tellimustööde, aga ka keskkonnakaitsega tegelevad huvigrupid.

Maailma ühe parimana on 65aastane Welch ka üks paremini maksustatud tippjuhte. Aastal 2000 maksti talle palga ja boonustena 16,8 miljonit dollarit (307 mln krooni).

Lisaks püsipalgale ja boonustele on Welchil optsioone 14,8 miljonile GE aktsiale, neist 1,2 miljonit on realiseeritud. Kogu optsiooniprogrammi realiseerimise korral oleks Welchile kuuluv General Electricu aktsiate paki koguväärtus praegu umbes 400 miljonit dollarit (7,4 miljardit krooni).

Welchi 20aastane tegevus näitab selgelt ettevõtte juhi tähtsust aktsionäride vara kasvatamisel. Jack Welch on oma tööd teinud hiilgavalt. Näis, kuidas läheb tema järglasel, möödunud aasta novembris nimetatud 45aastasel Jeffrey R. Immeltil.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing