Ettevõtjad toetavad Tulviste kandidatuuri

20. juuli 2001, 00:00

Ettevõtete tippjuhid eelistavad järgmise Eesti presidendina näha Isamaaliidu kandidaati Peeter Tulvistet, selgus mai lõpus ja juunis läbiviidud küsitlusest Äripäeva baromeeter.

Tulviste ülekaal oli üllatavalt suur. Tippjuhtide teine eelistus oli Reformierakonna kandidaat Toomas Savi.

Tulviste suure toetuse põhjuseks on värskus ja Isamaaliidu edu n-ö uue kaubamärgi turule toomisel. Meedia võttis Tulviste hästi vastu. Erakond ja kampaania nõustajad olid teinud hea kodutöö. Tulviste suutis hästi vastata kampaania käigus üles kerkivatele ja tema eraelu puudutavatele valusatele küsimustele. Esimene tõsine rünnak Isamaaliidu kandidaadi vastu ilmus alles sellel nädalal Pärnu Postimehes Tartu ülikooli emeriitprofessori Eduard Vääri sulest.

Ettevõtjate hulgas suurendas Tulviste toetust kindlasti see, et temast kirjutati kui president Lennart Meri soosikust. Kuigi Eestis rõhutatakse, et riigikogu või valijameestekogu ei hakka augustis/septembris valima Eestile teist Lennart Merit, siis on ikkagi Meri see, kellega olemasolevaid kandidaate võrreldakse. Tulviste näol on tegemist kandidaadiga, kes on seni olnud poliitikast suhteliselt kaugel ja keda ei seostata kolmikliidu erastamisotsustega. Need otsused ei ole paljudele ettevõtjatele meeldinud, sest Narva elektrijaamu ja Eesti Raudteed erastades vastandas kolmikliit end Eesti ärieliidile.

Üllatav oli Mõõdukate kandidaadi Andres Tarandi ja Keskerakonna kandidaadi Peeter Kreitzbergi tagasihoidlik tulemus. Tarandit eelistas Kadriorus näha 4% ja Kreitzbergi 1% vastanutest. Tarandi madala populaarsuse põhjus on tagasihoidlik kampaania. Teda esitletakse kandidaadina, kes ise väga presidendiks saada ei taha. Kuna mehel puudub ambitsioon, pole mõtet teda presidendiks valida.

Kuigi presidenti ei vali rahvas, on tugevate kandidaatide esitamine loonud eelduse, et uue presidendi valimisega käivitub huvitav debatt mitmete Eesti ühiskonna valupunktide üle.

Äripäev hakkab järgmisest nädalast avaldama presidendikandidaatide seisukohti Eesti majandust ja ettevõtlust puudutavatel teemadel. Oleme esimese teema juba kandidaatidele edastanud ja kui sellel teemal jõuab kommentaar meieni, siis edastame kandidaadile uue teema. Kindlasti anname oma juhtkirjades ka teada toimetuse hinnangu erinevatele presidendikandidaatidele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing