Veesilm lisab aiale omapära

Margus Sanglepp 20. juuli 2001, 00:00

Veesilmade ja purskkaevude rajamiseks on võimalusi, tehnikat, materjale ning tegijaid tänasel päeval rohkem kui kunagi varem. Seepärast on võimalik valida, kas paigaldada need aeda valmiskujul või näha ise rohkem vaeva. Veesilma ei pea tingimata betoonist valama ja plastikust bassein pole ka ainuke võimalus. Mõnda kohta plastik ei sobigi. Nende asemel võib kasutada filterkangast ja kilet. Betooniga võrreldes tuleb see kordi odavam.

Materjali valikul tuleb muidugi lähtuda sellest, kas tahetakse lihtsalt aias näha täiendavat silmailu, rajada ujumisbasseini või tiiki, kus oleks koht ka vetikatel ja kaladel. Kui sooviks on rajada puhta veega veekogu, siis on tähtis osa filtreerimissüsteemil. Samuti oleks parem veesilma asukoht valida võimalikult valgusküllasesse paika, puudest-põõsastest eemale, sest langevad lehed ja oksaraod kipuvad seda risustama.

Väiksed plastikust aiatiigid võtavad vähe ruumi. Suurused algavad umbes ühest ruutmeetrist ja sügavust on neil poole meetri ümber. Plastikust veesilma paigaldamine on lihtne, selle alla tuleb kaevata süvend, mida on soovitatav tasandada liivakihiga. Küljed võib tasandada samuti liivaga ja ümber laduda kive.

Veesilmasid tehakse ka spetsiaalsest tiigikilest, mis tänu paindlikule kasutamisvõimalusele suudab lisada veekogule tublisti omanäolisust.

Kel kindlasti plaanis oma aias ujuda, see peab basseini peale mõtlema. Praegu pakutakse mitmesuguse suurusega valmisbasseine, mis võivad olla nii plastikust ja puidust kui isegi terasest. Kapitaalsemad basseinid valatakse betoonist, selle seinad ja põhi kaetakse spetsiaalse kile või ilmastikukindlate plaatidega. Ujumiseks kõlbulik bassein peaks olema vähemalt 18 ruutmeetri suurune.

Valmisbasseinide sügavus küündib pooleteise meetrini ja neid paigaldatakse kas maasse või maa peale. Suure basseini aluspind peab olema korralikult ette valmistatud, see ei tohi vajuda ning peab vett täis basseini raskusele vastu pidama.

Kes statsionaarset basseini meie kliimas mõttetuks peab, võib osta sobiva suurusega PVCst basseini ja kas või kohe selle õuele üles seada. Taolise basseini eeliseks on see, et hiljem, kui ilmad külmemaks muutuvad, saab selle aiast eest ära koristada. Hinnaklass jääb arvestatavamatel PVC-basseinidel 7000?25 000 krooni vahele.

Aiapidaja uhkus on purskkaev, mida võib osta basseinitehnika kauplustest. Kaevu on lihtne paigaldada, peab arvestama veekogu suurust ? veejoa kõrgus ei tohiks ületada poolt veesilma väikseimast läbimõõdust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:10

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing