Korteri või maja müümine läheb maksma tuhandeid kroone

Marge Püvi 23. juuli 2001, 00:00

Korteri müümisega kaasneb ridamisi väljaminekuid, millega tuleks arvestada juba enne tehingu väljakuulutamist.

Esmalt tuleb selgeks teha kinnisvara hind. Kasulik on konsulteerida mõne maakleriga, kes oskab öelda vara reaalse müügihinna. Sellised konsultatsioonid on üldjuhul arvestatud maakleritasu sisse. Ametliku hinnangu tellimine atesteeritud kinnisvarahindajalt läheb alla 500 000 krooni maksva korteri puhul maksma 1000, maja hindamine maksab 2000 krooni pluss käibemaks. Tuleb arvestada, et objektiivse ja sõltumatu hinnangu saab hindaja anda vaid juhul, kui tegemist ei ole tema büroo poolt vahendatava kinnisvaraga.

Maakler nõuab raha pärast müügitehingu sõlmimist. Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja teatel ei ole vahendustasu ametlikult määratletud. Keskmiselt makstakse maaklerile 5% (+/- 2%) objekti müügihinnast. Vahendustasu maksab üldjuhul tellija või lepitakse see eraldi kokku. Kui müügiprotsessis osaleb kaks maaklerit, siis vahendustasu tavaliselt ei tõuse või tõuseb näiteks viielt protsendilt kuuele ? see jagatakse kahe firma vahel.

Notarile tuleb maksta kindlaksmääratud lepingutasu, mis sõltub tehingu väärtusest. Lepingutasu maksavad nii ostja kui müüja ? omavahel tuleb jagada ka kogusummale lisanduv käibemaks. Notaritasude tabeli leiab internetist: www.emabaas.ee/notaritasu.htm. Sageli püütakse näidata tehinguväärtust tegelikust madalamana, lootes notari tasu kokku hoida. Notarid soovitavad vaidluste vältimiseks siiski avaldada tehingu tegelik hind. Madalama hinna näitamisel on kokkuhoid väike, samas võib see kaasa tuua teist laadi majanduslikke kaotusi.

Lepingu sõlmimisel peab müüjal olema hooneregistrist võetud õiend, mis kinnitab tema õigust teha varaga tehinguid. Õiendi saab nädala jooksul avalduse esitamisest, see maksab 500 krooni. Enne hooneregistrisse minekut tuleb panka tasuda 100 krooni riigilõivu. Registri õiend kehtib 10 päeva.

Abielus olev või korteri soetamise ajal abielus olnud müüja peab notarile tõestama, et abikaasa või endine abikaasa on korteri müümisega nõus. Lihtsaim viis selleks on minna koos kaasaga notari juurde. Muul juhul tuleb abikaasal anda müüjale kaasa notariaalselt kinnitatud volitus.

Korter võib olla nii vallasasi ? kuni kinnistusraamatusse kandmiseni ? kui ka kinnisasi ehk kinnistusraamatusse kantud korteriomand.

Üldjuhul maksustatakse vara võõrandamise puhul kasu, milleks on soetamismaksumuse ja müügihinna vahe. Soetamismaksumus on kõik maksumaksja poolt vara omandamiseks ja selle parendamiseks ja täiendamiseks tehtud dokumentaalselt tõendatud kulutused, sealhulgas ka komisjonitasud ja lõivud (aluseks tulumaksuseaduse paragrahv 38 lõige 1).

Tulumaksuga ei maksustata kinnis- või vallasasja võõrandamisest saadud kasu juhul, kui müüja kasutas eluruumi kuni võõrandamiseni alalise või peamise elukohana, omandas selle õigusvastaselt võõrandatud vara tagastamise teel või on erastanud alla kahe hektari suuruse kinnistu ostueesõigusega erastamise teel või erastanud vallasvara ostueesõigusega erastamise teel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing