Trahvi saab asendada parkimispiletite ostmisega

Merike Ojasson 23. juuli 2001, 00:00

Selle kirjutamata seaduse järgi jääb autoomanikul 530kroonine trahv saamata ja rahaline võit on mitusada krooni, kuna parkimispileteid pole aastaid vaja osta.

Reede hommikupoolikul oli Tallinnas Liimi tänaval asuva liikluskorralduskeskuse esimesel korrusel närviline õhkkond. Turske mees, kes parkimise kontrolli osakonna korrapidajana pidi kuulama iga inimese jutustust selle kohta, et too on ebaõiglaselt trahvi saanud, kärkis ja paukus. Rohkem kui üks kord võis kuulda, et lugege liikluseeskirju või pöörduge kohtusse. Vaidlustajad kirjutasid avalduse, milles püüdsid süütust tõestada. Pärast peaks neile koju tulema kiri, kas keskuse arvates on trahv õigesti või valesti määratud.

Äkki ilmus järjekorda sportlikus suveriietuses 30ndates mees, kes vahetas korrapidajaga vaiksel häälel mõned laused ja suundus teisele korrusele pileteid ostma. Kõrvalt vaadates jäi tunne, nagu räägiksid kaks meest salakeeles.

Vastuseks küsimusele, kas saite trahvist niimoodi lahti, et ostsite pileteid täpselt trahvisumma eest, mees muigas. ?See on saladus. Kes asja tunneb, see teab. Mina ei räägi teile midagi. Mida see teie torkimine annab? Võib-olla on teil varsti endal samasugust asja vaja. Piletid on olemas, nende eest on makstud, kõik on korras,? ütles mees.

Riigiametnikuna töötav Mari, kes ei soovi perekonnanime avaldada, on sel kombel mitu 530kroonist trahvikviitungit parkimispiletite vastu vahetanud. ?Tänu oma tuttavale teadsin, et tuleb teha süüdlase nägu ja küsida, kas parkimistrahvi saab asendada. Selleks tuleb kirjutada avaldus, mille tekst kiiruga ette öeldakse. Tekst on põhimõtteliselt selline, et olen süüdi ja palun asendada minu trahv võimalusega osta samas vääringus parkimispileteid,? rääkis Mari.

Kui liikluskorralduskeskuse piletite müügiga tegelevast ruumist saadav t?ekk näitab, et pileteid on ostetud trahvisumma ulatuses, võibki keskusest õiglase näoga välja kõndida. Hiljem tuleb koju kiri, et liikluskorralduse keskuse komisjon on otsustanud avalduse rahuldada, ehkki tegelikult klaariti asi n-ö käigupealt.

Hiljuti lahkumisavalduse esitanud, kuid veel ametis olev säästva arengu ja planeerimise ameti juhataja Toomas Tauts oli trahvikviitungite asendamisest kuuldes üllatunud. ?Trahv on halduskaristus ja seda ei saa ühel, teisel või kolmandal viisil niisama asendada, see tasutakse rahas,? kinnitas Tauts. ?Parkimispiletite müügiga tegeleb Tallinnas vastavalt lepingule ESS ja kui neil on keskusega müügi osas kokkulepe, võib seal pileteid müüa. Kui päris aus olla, ma ei tea, et keskuses niimoodi trahve piletiteks ümber vahetatakse, kuulen sellest esimest korda.?

Lihtne arvutus näitab, et kui kuus müüb liikluskorralduskeskus pileteid 500 000 krooni eest ja kui sellest ka vaid pool jääks talle, teenib keskus aastas 3 miljonit krooni lisaraha. See on umbes pool tema 7 miljoni kroonisest aastaeelarvest.

ESSi avalike suhete juht Indrek Lindsalu ütles, et linnaasutusena on liikluskorralduskeskusel piletimüügi õigus. ?ESSil on palju piletite edasimüüjaid, me oleme selles osas nagu linna teenindajad,? lisas Lindsalu.

Liikluskorralduskeskuse juhataja asetäitja Ants Juhandi sõnul võetakse keskuses päevas vastu mõnikümmend avaldust inimestelt, kes soovivad trahvi vaidlustada, ja need vaadatakse jooksvalt läbi. ?Haldusõigusrikkumise seadustiku järgi võib trahvi küll ainult kohtus vaidlustada, aga meiepoolne tegelemine avaldustega on vastutulek inimestele,? ütles Juhandi. Ülisoodsast võimalusest, et trahvikviitungi saab parkimispiletite vastu vahetada, Juhandi ei räägi. Samas jagab ta lahkelt numbreid ? juunis teenis keskus piletite müügist 500 000 krooni.

Kui palju sellest on tulnud tegelikelt trahvisaajatelt, teavad vaid keskuse töötajad ja inimesed ise.

Valesti parkimise trahviraha laekub rahandusministeeriumi korra järgi Tallinna linna eelarvesse, koos bussijänestega peaksid valesti parkijad linnale sisse tooma 10 miljonit krooni sel aastal. Tublit trahvimaksmist tõestab asjaolu, et poole aastaga on laekunud 7,75 miljonit, ehkki selle raha sees on ka varem maksmata trahvid, mida nõuavad sisse täiturid.

Piletimüügi üle valitseb säästva arengu ja planeerimise amet.

Tallinna linnakantselei finantsteenistuse eelarve osakonna juhataja Katrin Kendra kinnitusel on parkimispiletite müük ameti omatulu, seega võiks arvata, et kogutud raha muutub liikluskorralduskeskuse omatuluks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing