Ühiskonnas puhkenud debatt suurendas Euroopa Liidu toetajate hulka ettevõtjate seas

Aivar Hundimägi 23. juuli 2001, 00:00

Eesti ettevõte tippjuhtide hulgas on toetus Euroopa Liiduga liitumisele viimase poole aastaga suurenenud, selgus mai lõpus ja juuni alguses tippjuhtide seas läbiviidud konjunktuuriuuringust Äripäeva baromeeter. Võrreldes eelmise aasta novembri lõpus ja detsembris tehtud küsitlusega toetab või pigem toetab Euroopa Liiduga liitumist 78 protsenti ning liitumisse suhtus eitavalt või pigem eitavalt 16 protsenti vastanutest. Tõenäoliselt on toetuse suurenemise põhjuseks sellel aastal käivitunud diskussioon liitumise teemal. Euroopa Liidu vastaste arvu suurenemine ühiskonnas on muutnud oluliselt valitsuse ja Euroopa Liidu reklaamimisega tegelevate asutuste tegevust. Debatt liitumise üle on läinud konkreetsemaks ja arvatavasti on meedias puhkenud diskussioon leidnud arendamist ka ettevõtjate ja ettevõtte tippjuhtide hulgas. Pärast euroliidule toetuse langemist hakkasid mitmed poliitikud ja ametnikud rõhutama NATO ja Euroopa Liidu laienemise seotust. Lisaks on valitsus oma varasemaid seisukohti asunud muutma ja teinud mitmes küsimuses kannapöörde. Näiteks otsustati taotleda Euroopa Liidult tax-free kaubandusele üleminekuperioodi.

Toetuse suurenemine Euroopa Liidule võib olla tingitud ka sellest, et muutsime oma küsitluses vastuse variantide arvu. Kui möödunud aastal oli vastajatel võimalik valida kolme vastuse variandi vahel, siis nüüd oli neid viis. Lisaks kindlale toetusele või eitusele võimaldasime valida ka variandi ?pigem jah? ja ?pigem ei?. See on põhjus, miks vähenes nende ettevõtjate hulk, kes oma eelistust ei avaldanud. Selgub, et need ettevõtte tippjuhid, kellel veel puudub kindel seisukoht Euroopa Liiduga liitumise küsimuses, kalduvad praegu liitumist pigem toetama. Kindlaid Euroopa Liidu vastaseid on Eesti ettevõtete tippjuhtide hulgas aga suhteliselt vähe.

Konjunktuuriuuring Äripäeva baromeeter viiakse läbi Äripäeva TOPidesse jõudnud ettevõtete tippjuhtide hulgas. Ankeedi täitis 143 tippjuhti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing