Pro Kapitali selgitus OÜ Torreon omandamisest

24. juuli 2001, 12:51

Pro Kapitali selgitus OÜ Torreon omandamisest:

Pro Kapitalile teadaolevatel andmetel omandas investeerimisfirma Baltic Investments 45% OÜ Torreon, millele kuulub 4,5 hektari suurune endine Tallinna Lihakombinaadi kinnistu Peterburi maantee alguses, osadest 27. märtsil 1998 ning ülejäänud 55% omandas investeerimisfirma Svalbork Invest OÜ 31. augusti 1998.

27. jaanuaril 2000 sõlmis AS Pro Kapital optsioonlepingu kuni 51% OÜ Torreon osade omandamiseks OÜ-lt Svalbork Invest. Optsioonlepingu kohaselt oli Pro Kapitalil kahe aasta jooksul eesõigus osta kuni 51% OÜ Torreon osadest nominaalhinnaga, millele lisanduksid OÜ Torreon poolt optsioonlepingu sõlmimisest kuni optsiooni realiseerimise hetkeni tehtud investeeringud. Vastavalt optsioonlepingule lasus kinnistu omanikul kohustus teostada kõik erastamistoimingud, kaasa arvatud maa ostu- müügilepingu sõlmimine hiljemalt 31. märtsiks 2000. Kuna veel mitu kuud pärast nimetatud tähtaja möödumist ei olnud ikka veel teostatud vajalikke erastamistoiminguid, katkestas Pro Kapital lepingu. Ettevõttesisene uurimise käigus tuvastati, et juhatus ei ole aga Tallinna Väärtpaberibörsile optsioonlepingu lõpetamise kohta teadet saatnud.

Kuna Pro Kapital Grupi arengustrateegia kohaselt oli kaubanduskeskuste arendamine endiselt ettevõtte jaoks prioriteetse tähtsusega, alustasid osapooled uusi läbirääkimisi OÜ Torreon osade ostuks 2001. aasta alguses, kui oli lahendatud maa erastamisega seotud küsimused.

Pro Kapital Eesti ostis 55% OÜ-st Torreon OÜ-lt Svalbork Invest 25. aprillil 2001. Tehingu hind oli 26,62 miljonit krooni, kusjuures pooled leppisid kokku, et Pro Kapital ostab ka ülejäänud 45% ettevõttest lähtuvalt antud tehingu hinnakujundusest. Pro Kapitali plaanide kohaselt kinnistu olemasolevad hooned lammutatakse ja sinna ehitatakse Kristiine Kaubanduskeskusega analoogne kaubanduskeskus.

Pro Kapital kirjeldas tehingut seotud osapoolte vahelisena reglemendi nõuetest lähtuvalt, kuna Pro Kapital Eesti nõukogu liikmed ja Svalbork Investi juhatuse liikmed Ilona Saari, Aivar Pihlak ja Ernesto Preatoni kattusid. Massimeedias avaldatud väited sellest, et Ernesto Preatoni oli OÜ Torreon osanik ka enne osade müügi tehingut Pro Kapitalile ning Svalbork Invest OÜ oli tema kontrolli all, on alusetud.

Pro Kapitali juhtkonna hinnangul on antud tehingu 1000 krooni suurune maa ruutmeetri hind igati põhjendatud. Torreoni kinnistu väärtuse hindamisel ei ole võimalik kasutada võrreldavaid tehinguid, kuna Peterburi teel veel nii mastaapset kinnisvaraarendust ei toimu. Juhul, kui tellida mõnest sõltumatust Eesti kinnisvarabüroost hindamisakt, pakutaks Pro Kapitali hinnangul antud kinnistu nn. turuhinnaks kuskil 600-800 krooni/m². Selline hind saadaks kasutades kinnisvarahindajate liidu rangeid hindamismudeleid/valemeid, mis tihtipeale ei saa
ega tohi arvestada kaubanduspindade arendaja jaoks olulisi majanduslikult põhjendatud tegureid.

Erinevalt näiteks Sikupilli kaubanduskeskusest, kuhu sissesõiduks tuleb peale tööpäeva lõppu koju sõitvatel Lasnamäe elanikel teha vasakpööre ning keskusest lahkudes samuti üks vasakpööre, tuleb Torreoni kinnistul asuvasse kaubanduskeskusesse sõidu puhul teha vaid kaks liikluskorralduslikult lihtsamat ja mugavamat paremat pööret. Kaubanduskeskuseks kavandatava ärimaa ruutmeetri ostu-müügihinnas kajastub nii see kui ka kinnistu ligi kilomeetri pikkune avatus elavale liiklussoonele ? Peterburi maanteele - mitusada krooni maksva lisaväärtusena. Pro Kapitali juhatuse hinnangul vastab OÜ Torreon osade hind ettevõttele kuuluva kinnistu turuhinnale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing