Sularahata jääb praamist maha

Inge Rumessen 25. juuli 2001, 00:00

Tallinnas elav müügijuht Anne sattus möödunud nädalavahetusel Heltermaa sadamas täbarasse olukorda, kui piletikassas selgus, et maksta saab ainult sularahas. Lähimad pangaautomaadid asuvad aga 25 km kaugusel Kärdlas või Käinas.

?Ma olin kindel, et sadamas peab ikka ju rahaautomaat olema ja seepärast ei hakanud enne Käinast võtma,? rääkis sageli Hiiumaal asuva suvila vahet sõitev Anne. ?Näitasin kõik oma dokumendid ette ja palusin, et saaks kuidagi arvega maksta, aga müüja ütles, et ta saab vastu võtta vaid sularaha.?

Lõpuks oli kassapidaja helistanud 5 km kaugusel asuvasse Suuremõisa poodi, mille müüjal õnnestus Annele makseterminaali abil sularaha anda. ?Kuna sadamas oli elav järjekord, ostsin poest veel õlut, et mehed mu järjekorda tagasi laseksid, sest pidin kindlasti praamile jõudma,? ütles Anne viidates tema taga järjekorras seisnud autojuhtidele.

Saaremaa Laevakompanii klienditeenindusjuhi Anu Lompi selgitusel on firma iga kliendi teenindamiseks planeerinud 20 sekundit, mis ei oleks piisav aeg jõudmaks maksta pangakaardiga. ?Me peame jõudma tohutu kiirusega teenindada terve praamitäie kliente, kaardiga maksmisest tingitud viivitamisega läheksid sõidugraafikud sassi,? ütles Lomp. ?Meil on tööl maksimaalne arv inimesi ja me ei saa ju õues hakata müüma,? lisas ta, viidates ruumipuudusele.

Sularahaautomaate pole aga pankade kinnitusel kasulik paigaldada sadamatesse, mille läbivus on vaid paaril suvekuul ning nädalavahetustel piisavalt suur. ?Me oleme pankadega läbirääkimisi pidanud, kuid neile tasub automaadi paigaldamine ära vaid siis, kui kuus on tagatud 2000 kasutajat.?

Ainukese automaadi on Hansapank üles seadnud Virtsu sadamasse. Lähim Ühispanga automaat jääb 35 km kaugusele Lihulasse.

Muhumaal tuleb raha järele sõita 10 km kaugusele Liivale, kus Hansapanga kontori lahtiolekuaegadel saab ka automaati kasutada. Muul ajal aga tuleb sularaha välja võtmiseks sõita Saaremaale Orissaarde.

Kuivastu sadama kassast vastati, et pangale on automaadi paigaldamiseks tehtud küll mitu avaldust, kuid tulemusteta. Praamist polevat keegi siiski maha jäänud, sest alati on leitud võimalus kas tagasi sõita või kelleltki laenata.

Ühispangal on sularahaautomaate Saaremaal kolm, Hiiumaal aga vaid üks. ?Oleme nõu pidanud kohalike pangakontorite juhtidega, kuid nende kinnitusel pole see pangale rentaabel,? edastas Ühispanga pressiesindaja Evelin Pull panga seisukoha.

Ka Hansapank kinnitas, et pole seni näinud vajadust automaatide sadamatesse paigaldamiseks. ?Tänavu suvel on sellist tagasisidet tulnud ning seetõttu arutame täiendavate võimaluste loomist sularaha väljavõtmiseks või sularahata arveldamiseks saartel,? ütles panga suhtekorraldaja Kristiina Tamberg.

Saaremaa Laevakompanii andmeil teenindas ettevõte Kuivastu?Virtsu liinil aasta esimesel poolel ligi 400 000 reisijat ja üle 100 000 sõiduki. Rohuküla?Heltermaa liinil peaaegu 135 000 reisijat ja 44 000 sõidukit. Kokku on see üle viie tuhande reisija võrra rohkem kui möödunud aasta samal ajal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing