Tähtis on köita maailma suurfirmade tähelepanu

Toomas Savi 25. juuli 2001, 00:00

Riik ja ettevõtjad peaksid olema võrdväärsed, teineteist austavad partnerid. Ma usun, et me oleme sinna suunda liikumas.

Üks võimalus sellise partnerluse laiendamiseks on ettevõtjate organisatsioonide ? EVEA, Kaubandus-Tööstuskoja kaudu. Riiklik ettevõtluse tugisüsteem peaks toimima senisest paremini

Ei saa mainimata jätta, et üht-teist on riik viimastel aastatel ettevõtluse heaks siiski ära teinud.

Eelkõige tahaks siin nimetada investeeringute vabastamist tulumaksust, sammu, mille tõhususes esialgu kaheldi, kuid mis tänaseks on hakanud andma esimesi tulemusi.

Ettevõtluse stardikapitali saamisel on oluline laiendada selle võimalike saajate ringi. Täna on võimalus stardikapitali saada vaid töötutel. Kaaluda võiks ka väikeettevõtjatele maksusoodustuste rakendamist esimestel tegevusaastatel. Oluline oleks väärtustada omaalgatust ka muudes valdkondades - kultuuriürituste korraldamine, heakord, tihti kasvab just nendest tegevustest välja ettevõtlus.

Eesti peab välisinvestorite jaoks positiivselt eristuma. Selleks, et investeerimisotsus langeks meie kasuks, peab Eesti olema usaldusväärne, maksusüsteem peab olema paindlik ja tagatud peab olema kvalifitseeritud tööjõud. Peaksimegi suuremat tähelepanu pöörama kutseharidussüsteemi parandamisele. Eesti on aga ka juba väga palju võimaluste piires ära tehtud. Paljud asjad aga ei sõltu meist. Näiteks turu suurus ja sellest tulenev ostujõud. Kindlasti on positiivselt mõjunud meie maksupoliitika, avatud majanduspoliitika, tsiviliseeritud õiguskorda ja ausa konkurentsi tagamine. Usun, et Eesti on jätnud potentsiaalsetele investoritele hea mulje ka mitmete innovatiivsete projektidega nagu e-valitsus ja Vaata Maailma projekt.

Eesti jaoks oleks tähtis köita maailma suurfirmade tähelepanu. Kogu Eesti majandus on ju maailma mõõtkavas pigem keskmise suurusega firmaga võrreldav. Presidendi ülesanne on Eesti positiivsed eripärad ärimaailma jaoks välja tuua.

Usun, suurfirmade juhtide jaoks oleks president võrdväärne partner, kes võiks meie riiki tutvustada ja kutsuda siia investeerima. Meenutame BMW huvi rajada Eestisse tehas. Ühe sellise maineka firma tulek mõjutaks positiivselt meie majandust ning annaks positiivse signaali kogu maailmale meie usaldusväärsusest ja suutlikkusest.

Kindlasti tasuks jätkata president Meri algatatud traditsiooni võtta riigivisiidile kaasa Eesti suurärimehi.

Pole põhjust salata ilmselget: Eesti peamine eelis soodsa majanduskliima kõrval on kvalifitseeritud ja suhteliselt odav tööjõud. Samas näeme me juba ka teravat tööjõupuudust, mis paiguti investeeringute tulekut takistama hakkab.

Lahendus oleks kutseharidussüsteemi põhjalik reform ja ümberõppevõimaluste laiendamine. Miks ei võiks riik, kellel tänagi ju vahendid ümberõppeks olemas, investeeringusooviga ettevõtjale öelda: sina investeerid, ehitad näiteks tehase, meie koolitame sulle inimesed, kes seal tööle hakkavad. Just selliste oskustega nagu sul vaja on.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing