Värvipimedad saavad õiguse juhiloale

26. juuli 2001, 09:19

Septembrist on võimalik liikluskeerisesse sukelduda ka värvipimedatel roolikeerajatel, sest sotsiaalministri uus määrus annab neile õiguse nõutada nii harrastus- kui kutselise juhi luba, kirjutab Postimees.

Kehtiv sõidukijuhi tervisekontrolli korraldamise määrus sätestab 29 punktist koosneva juhtimist takistavate või piiravate tervisehäirete loetelu, milles sisaldub ka värvipimedus.

Seejuures on protanoopia ehk võimetus eristada punast ja rohelist tooni erandina lubatud vaid amatöörjuhtide puhul tingimusel, et nad ei kasuta tumedaid prilliklaase.

Liiklusseaduse alusel ning eurovaimus valminud uued nõuded on võrreldes kehtivatega mitu korda lühemad ja kokkuvõtlikumad ning paljuski liberaalsemad.

Sotsiaalministeeriumi asekantsleri ülesandeid täitev Tiit Kaadu selgitas Postimehele, et uue määrusega on püütud juhiloataotlejale esitatavad nõuded teha võimalikult lihtsaks.

Värvipimedust ei peeta enam tervisehäireks, mille pärast peaks inimesel autojuhtimise loa ära võtma või keelduma seda välja andmast, kinnitas määruse koostamisel osalenud liiklusmeditsiini keskkomisjoni (LMKK) esimees August Roosileht.

Tallinna Ädala perearstikeskuse tohtrid ei tahtnud värvipimedate peatset autorooli lubamist esiotsa kuidagi uskuda.

?See ei saa lihtsalt olla võimalik,? oli perearst Anneli Kase esimene reageering. ?Juhul kui selline määrus tuleb, on ta trükivigadega ja parandatakse ruttu ära. Seni kuni meil ei ole selliseid foore, mis annavad helidega värvist märku, on see ikka keelatud.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing