Eestisse peab jääma neli tolliinspektuuri

27. juuli 2001, 00:00

Juba 1998. a nägid Soome tolli eksperdid Eestis ühe variandina ette neljale piirkondlikule tolliinspektuurile üleminekut. Tollal olid sellele vastu tolliameti peadirektor ja osa tollinõukogu liikmeid. Vahepeal on tollis toimunud suured muutused. 2002. a on Eestis sobiv aeg üleminekuks viielt tolliinspektuurilt neljale.

Näen ette Kagu tolliinspektuuri, mis annab umbes 1% tollitulude laekumisest ühendamist Tartu tolliinspektuuriga, mis annab üle 10% tollitulude laekumisest.

Tolliinspektuuride ühendamisel ressursid ja töösooritused Eesti tolli inspektuuride vahel jaguneksid ühtlasemalt, saavutataks märgatav rahaliste vahendite kokkuhoid. Praegu piiril asuvaid tollipunkte juhitakse Kagu tolliinspektuuri keskusest Võrust, kus on inspektuuri tolliosakond tolliteenuse- ja maksude talitusega, tollijärelevalve osakond kontrolli-, järelkontrolli-, uurimis- ja teabe talitusega ning administratiivosakond. Analoogsed talitused, v.a uurimistalitus on ka Tartu tolliinspektuuris.

Vabanevaid, tolliametnikke võib kasutada piiritollipunktides tollikontrolli teostamisel ja tolliteenuse osutamisel. Praegu on piiritollipunktides napilt tolliametnikke. Sageli nad töötavad suure koormusega, kõrge emotsionaalse pingega.

Piirile täiendavate tolliametnike tööletulek vähendaks tunduvalt klientidel-firmadel piiri ületuseks kulutatavat aega ning oleks majanduslikult kasulik. Paremini saaks ära kasutada uute, väljaehitatud tollipunktide võimalusi tollikontrolli teostamiseks ning salakaubaveo tõkestamiseks. Vabanevaid töötajaid võib kasutada ka klientide nõustamisel ja juhendamisel.

Ühendamine on kasulik ka kaadri valiku seisukohalt. Aastaid ühel ametikohal töötanud juhid võivad olla ennast ammendanud. Paremat rakendust leiaksid Sisekaitse Akadeemia tolli eriala lõpetanud.

Ühendatud inspektuuri keskuseks peab saama Tartu. Selle kasuks räägib Tartu keskne asukoht, suur tollivormistuste arv, raudtee sõlmjaam ?piirijaamaks olemine. Käsil on Tartu tolliinspektuuri uue hoone rekonstrueerimine. Selle tarbeks on riigieelarvest 2002. a alguseni 5,4 mln kr. Samas rendib tolliamet Kagu inspektuuri keskuse jaoks ruume ASilt ?Wermo?. Jääksid ära kulutused Kagu tolliinspektuuri hoonele.

Loodan, et rahandusministeerium mõistab haldusuuenduste vajalikkust Eesti tollis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing