Hanschmidt püstitas tulurekordi

Kristi Malmberg 27. juuli 2001, 00:00

Kui mullu oli valmis oma tulu avalikustama vaid kaheksa Eesti miljonäri, siis tänavu oli julgeid rikkaid juba 15, kelledest suurima tulu teenis Hanschmidt.

Pangajuhi 22,7 miljoni kroonise tulu lähedale küünib vaid juustuärimees Ando Hagel oma 1997. aastal teenitud ja avalikustatud 20,4 miljoni krooniga.

Hanschmidt ütles eile, et lõviosa tulust tuli talle kuulunud Ühispanga aktsiate ja optsioonide müügilt panga omanikule SEBile.

Hanschmidti sõnul teenis ta suurmüügi pealt umbes 20 miljonit krooni. ?Pluss veel palk ja preemiaid ja nii see summa tuli,? selgitas pangajuht. Hanschmidt lisas, et hoolimata suurest varandusest ta rantjeeks ei hakka.

Tõenäoliselt said miljoneid kroone tulu ka teised Ühispanga eraisikutest suuromanikud, nagu näiteks Dimitri Koval ja Lembit Kitter.

Erinevalt Hanschmidtist on mitmel nii tänavu kui ka eelmisel aastal oma tulu avalikustajatel teenitud rahasumma vähenenud.

Nii teenis viimastel nädalatel palju avalikku tähelepanu pälvinud itaallasest ärimees Ernesto Preatoni mullu vaid 1,3 miljonit krooni 1999. aasta 2,74 miljoni krooniga võrreldes. Preatoni on Eesti suurim kinnisvaraarendaja, talle kuulub ka Preatoni Pank ja Kristiine Kaubanduskeskus.

Hollywoodi filme maale toova ASi MPDE juht Aldo Tammsaar sai möödunud aastal tulu ühe miljoni, ülemöödunud aastal aga 1,82 miljonit krooni. Tammsaar kuulub veel ka OÜ Mai Kino ja filmide subtiitritega tegeleva OÜ Baltlab juhatusse.

Taska Productioni juht Kris Taska pistis 2000. aastal taskusse ühe miljoni, 1999. aastal aga 1,15 miljonit krooni. Ainsana mõlemal aastal oma tulu avalikustanutest on veidi oma sissetulekut kasvatanud endine Q GSMi kommertsdirektor Olav Vilborn, kes on, nagu ka Taska, üks tulumaksu avalikustamise pooldajaid. Vilborni sõnul vähendab tulumaksu avalikustamine võimalusi maksta ümbrikupalka. 1999. aastal 1,07 miljonit krooni teeninud Vilborn sai mullu tulu 1,15 miljonit krooni.

Oma sissetulekuid ei pelga avalikustada ka konkurentsitult rikkaim riigikogu saadik Neinar Seli, kes teenis mullu 1,3 miljonit krooni tulu. Seli on mööblitootja ASi Wermo suuromanik ja kuulub ka ASi Estiko nõukogusse. Viimase majandusliku huvide deklaratsiooni alusel kuulub Selile kokku kaheksa ettevõtte aktsiaid.

Kopsaka summa ehk 4,3 miljonit krooni pani mullu taskusse Mitsubishisid ja ?kodasid importiva Eesti Helkama Auto juhataja Ants Allik.

2,8 miljonit krooni teenis praeguseks äriregistrist kustutatud EMV Soilmeci juht Matti Korsten. EMV Soilmec kerkis avalikkuse ette tänavu talvel, kui kaitsepolitsei algatas ettevõtte nõukogusse kuulunud ASi Tallinna Vesi juhatuse esimehe Kalle Tiiteri suhtes kriminaalasja. EMV Soilmec oli eelnevalt võitnud Tallinna Vee korraldatud konkursi Sõpruse puiestee kanalisatsioonikollektori ehitaja leidmiseks.

1,5 miljoni krooni teeninud Raul Kasesalu kuulub mitme ettevõtte nõukogusse, sealhulgas ka Ekspress Hotline, Ekspresskataloogid ja Infoatlas.

Hansabank Marketsi investeeringute juhtimise divisjoni direktor Priit Põldoja sai mullu tulu 1,35 miljonit krooni. Tallinna Sadama endine juht Enn Sarap võis tuludeklaratsiooni märkida 1,28 miljonit krooni, sest mullu oktoobris maksis sadam oma eelmisel kevadel vallandatud juhile välja 1,26 miljonit krooni kompensatsiooni.

Ligi 1,1 miljonit krooni teeninud Tiit Tatter juhtis Merko Grupiga seotud ASi Tiimerk, mis praeguseks on kantud sundlõpetamisele kuuluvate ettevõtete nimekirja.

Veidi üle miljoni kroonise tulu on deklareerinud Tiina Mõis, kellele kuulub miljonite kroonide väärtuses Hansapanga aktsiaid.

Oma tulu avalikustanud mitme autotransporditeenuseid osutava firma omanik Juri ?ehovtsov teenis mullu 1,08 miljonit krooni.

Eesti Merelaevanduse ja Hansapanga Grupi nõukogusse kuuluv Heiki Lindpere märkis aastatuluks 1, 06 miljonit krooni. Lindpere teenib igapäevase leiva õigusinstituudi lektorina.

___________________________________________

Poole miljardi tuludeklaratsiooni esitanu seas on 287 inimest, kes teenisid möödunud aastal üle miljoni krooni tulu ? see on kolmandiku võrra enam kui aasta varem.

Endiselt on Tallinn oma 210 tulumiljonäriga eesotsas, järgneb Harjumaa 38, Tartu 9, Pärnu 8 ning Läänemaa 5 tulumiljonäriga. Kusjuures nii Tallinnas kui ka Harjumaal on nende arv aastaga kahekordistunud. Valga ja Narva on paraku oma tulumiljonäri möödunud aastal kaotanud.

Maksuametile laekus kokku ligi 400 000 üksikisiku tuludeklaratsiooni, millest veerand esitati abikaasaga ühiselt.

Maksuameti peadirektori Aivar Sõerdi hinnangul see arv perspektiivis väheneb veelgi, sest kõik legaalselt saadavad tulud jõuavad elektroonilisel teel otse maksuameti andmebaasi.

Kokku deklareeris tulu pool miljardit inimest, mis on 36,8 protsenti Eesti elanikkonnast. Interneti kaudu laekus kümnendik deklaratsioonidest.

Ümberarvestuste tulemusena küsis maksuamet tulumaksu juurde 191 mln krooni eest, mis on neljandiku võrra rohkem kui möödunud aastal. Kolme kuu jooksul tagastas maksuamet tulumaksu poole miljardi krooni eest, mis on kolmandik rohkem kui mullu.

Sõerdi sõnul on mõnel juhul algatatud ka uurimine, kui on selgelt näha, et tegemist on võltsitud tulemustega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing