Langev turg takistab Telekomil aktsiate ostu

Kaja Koovit 30. juuli 2001, 00:00

?Meil ei ole praegu mingit plaani aktsiaid osta, sest sellise sammu astumisel peaks olema kindlus, et aktsia hind on aasta pärast praegusest oluliselt kõrgem, ? ütles Eesti Telekomi juhatuse esimees Jaan Männik.

Aktsiate tagasiostu ainuke eesmärk saaks tema sõnul olla ettevõttele selle kaudu raha teenimine. Kui aktsiaid osta ning ettevõtte omaaktsiatena bilanssi kanda, tuleb need seaduse järgi aasta pärast maha müüa. ?Kui ostame täna 63 krooniga ja peame need järgmisel aastal 53krooniga maha müüma, oleks see ettevõttele otsene kahju,? rääkis Männik.

Männik kinnitas, et aktsiate kokkuostmise alustamisel ei ole konkreetset hinnapiiri, otsuse langetamiseks peab juhatus olema veendunud, et omanikele on otsus kasulik ja aktsiad saab aasta hiljem kasumiga maha müüa.

Männik märkis, et kartus, nagu sunniks Sonera ja Telia Telekomi juhtust aasta lõpus aktsiaid ostma eesmärgiga aktsia hinna tõusu läbi kasumiaruannet toetada, on põhjendamatu. ?See oleks väga lühinägelik otsus, sest tuleks aasta hiljem valusamalt tagasi,? lausus ta.

Männik ei välistanud võimalust, et Telekomi juhatus ei kasuta talle kevadisel korralisel üldkoosolekul aktsionäride antud volitust aktsiaid osta.

Ühispanga turuanalüüsi divisjoni direktor Sven Kunsing lausus, et aktsiate ostmise eesmärk ei tohiks olla aktsia hinna toetamine, vaid oma- ja võõrkapitali suhte parandamine ehk siis pärast kokkuostu aktsiate tühistamine.

Männiku sõnul ei saa Telekom aktsiaid tühistada, sest aktsionäride lepingu kohaselt ei tohi Sonera ja Telia osakaal Telekomis ületada 49%. Aktsiate mahakandmisega see suureneks.

Piirang Telia ja Sonera osalusele muutub kehtetuks viis aastat pärast aktsiate avalikku emissiooni ehk 2004. aasta kevadel või juhul, kui Eesti riigi osalus praeguselt 27 protsendilt langeb alla 10 protsendi.

Eesti Telekomi aktsia hind langes reedel ajaloo madalaimale, 62,75 krooni tasemele.

Aktsionärid andsid üldkoosolekul ettevõtte juhatusele volitused osta aasta jooksul turult kokku kuni 5% Telekomi aktsiatest, toetamaks aktsia hinda ja vajadusel tasuda mõne ettevõtte ostul oma aktsiatega.

?Praegune allahindlus tundub küll üle võlli läinud olevat,? lausus Sven Kunsing aktsia hinna langust kommenteerides. Ta märkis, et tõenäoliselt peatub langus 60 krooni lähedal.

Ühispank on andnud Telekomile analüütikutest madalaima, 90 krooni tasemel hinnasihi ja Kunsingu sõnul peaks hind ka sinna jõudma ?Kas see juhtub kuue kuu jooksul, on ebaselge, aga praeguselt tasemelt 20protsendiline tõus ei tohiks küll mingi probleem olla,? lausus Kunsing,

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing