Tagasiost jääb ära

Romet Kreek 30. juuli 2001, 00:00

Viimasel nädalal muutus aktiivseks kauplemine Eesti Telekomi aktsiaga. Põhjuseid on siin mitu. Aktsia kukkus oma ajaloo madalaimale tasemele, mis pani investoreid kaaluma Telekomi aktsiate omamise põhjendatust. Ka levisid spekulatsioonid, nagu hakkaks Eesti Telekom oma aktsiaid madalamal tasemel (60, 50 krooni) tagasi ostma. Ka oli välisturgudel telekommunikatsioonisektori taust negatiivne. Samuti polnud Telekomi hiljuti avaldatud kvartali majandustulemused investoritele rõõmustavad.

Möödunud nädala kõige populaarsem spekulatsioon aktsiaturgudel käis selle ümber, nagu võiks Eesti Telekom oma aktsiad allpool 60 või 50 krooni taset ostma hakata.

Tegelikult ei pruugi üldse mingit aktsiate tagasiostu tulla. Aktsionäride koosolek andis Eesti Telekomile aktsionäride üldkoosolekule õiguse (mitte kohustuse) kuni 5% aktsiate tagasiostmiseks. Tuletaks siinkohal meelde tingimusi. Volitused aktsiate tagasiostuks anti kuni 23. maini 2002. Aktsia poolt tasutav summa ei tohi ületada sama päeva Tallinna börsi päeva kõrgeimat hinda. Lisaks peab Eesti Telekomi nõukogu kinnitama enne iga tehingut ostetava aktsiate koguse.

Arvestades aktsiate kogust, omanike struktuuri ja investorite aktiivsust paistab, et Eesti Telekomil pole võimalik 5% Eesti Telekomi aktsiatest vastavalt hiljuti kõlanud spekulatsioonidele alla 60 krooni soetada.

5% Eesti Telekomi aktsiatest tähendab 6,87 miljonit aktsiat. 60kroonise hinna juures tähendaks see börsilt enam kui 400 mln krooni väärtuses aktsiate ostmist, mis on ebareaalne. Ma kahtlen sügavalt, et kui aktsia hind langekski alla 50 krooni, ei ole Eesti Telekomil võimalik osta tagasi isegi 1 miljonit aktsiat, kuna aktsia hinnal on komme vastavalt nõudlusele-pakkumisele liikuda, ehk siis sellisel juhul tõusta üle 60 krooni.

Üheks võimaluseks oleks muidugi see, et Eesti riik müüb Eesti Telekomile osa talle kuuluvatest aktsiatest, mis aga praegusel hinnatasemel oleks väga riskantne tegevus.

Mida hakkaks Eesti Telekom peale tagasiostetavate aktsiatega? Eesti Telekom ei saa suure tõenäosusega tühistada tagasiostetud aktsiaid, kuna suuraktsionäridega on sõlmitud aktsionäride leping, mis ei luba Telial ja Soneral suurendada oma osalust kokku üle 49%. Juhul kui aktsiad ostetakse börsilt, st mitte Telialt ega Soneralt, ning aktsiad tühistatakse, suureneks kahe suuromaniku osalus üle lubatud määra.

Tagasiostetud aktsiaid saaks Eesti Telekom omada kuni aasta ? see aga tähendab seda, et Eesti Telekomi juhtkond võtaks aktsiaid tagasi ostes vastu otsuse spekuleerida sellega, et Telekomi aktsia hind on vähem kui aasta pärast kõrgemal kui täna, et need siis maha müüa kas börsi vahendusel (mõjub aktsiahinnale destruktiivselt) või siis GDRide vormis välismaistele institutsioonilistele investoritele pakkudes.

Ma ei usu, et Eesti Telekomi juhtkond tahaks lisaks ettevõtte juhtimisele keerulises turusituatsioonis võtta veel riski spekuleerides tresooriaktsiatega.

Eesti Telekomi aktsial hakkaks minema paremini, kui ettevõtte majandustulemused paraneksid, turuosad stabiliseeruksid konkurentsi tingimustes ning investorites taastuks üle maailma usk telekommunikatsioonisektori ettevõtete tulevikku. Eesti Telekom pole õnneks 3G-litsentsi pokkeris osalenud ega pea hirmkalleid litsentse kinni maksma. 3G võib tulla Eestis odavamalt kui Põhjamaades, juhul kui litsentsitasu tuleb sümboolne. Võrgu väljaehitamine läheb muidugi midagi maksma, kuid Eesti Telekom on omanikest paremini kapitaliseeritud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing