Turge kollitab kaubapuudus

Sulev Oll 30. juuli 2001, 00:00

?Meie inimesed ei julge enam Leetu ja Poolasse kauba järele sõita,? ütles Haapsalu turu kassapidaja Marje Haamer, kommenteerides Edela tolliinspektuuri korraldatud täielikku tolliläbivaatust Iklas. ?Suvekaupa veel jätkub, aga nüüd oleks juba tarvis koolikaupa tuua.?

Kaubareisidega Leetu ja Poolasse tegeleb Haameri andmetel Haapsalus umbes 15 inimest, kellest ükski viimase tolliaktsiooni käigus salakaubaga vahele ei jäänud.

OÜ Kuressaare Turg direktori Vello Lahe kinnitusel on üle-eelmisel nädalal Ikla tollipunktis kinni peetud kauba mõju tunda ka Kuressaares. ?Neil müüjatel, kelle deklareerimata kaup tolli kinni jäi, pole sisuliselt midagi müüa ja nad on konkurentidega võrreldes halvemas seisus,? rääkis ta.

Lahe väitel pole turumüüjatel suuri varusid ja seetõttu toimuvad kaubareisid Leetu ja Poolasse sageli. ?Nii saadakse arvestada ka hetkenõudlust,? ütles ta.

Kauba puudumine ja müügi soikumine avaldab mõju ka OÜ Kuressaare Turg majandustulemustele, sest riiete- ja jalanõudemüüjad toovad umbes viiendiku turu 1,5 miljoni kroonisest aastakäibest.

Pärnu turgu haldava ASi Pajo asedirektori Katrin Karu kinnitusel on hädas ka sealsed müüjad. ?Kaubad seisavad piiril kinni,? rääkis ta reede pärastlõunal. ?Mitmed inimesed pidid täna kaubareisilt tulema, aga pole veel seni saabunud.?

Kokku müüb Pärnu turul tööstuskaupa sadakond müüjat, turu käibest annavad nad Katrin Karu väitel 2/3.

Rakvere turgu haldava FIE Oleg Gross turujuht Artur Volo?t?enko ütles, et tolli aktsiooni mõjud võivad end alles hakata tunda andma. ?Kauba üle piiri toomisega on praegu raskusi,? ütles ta. ?Aga tööstuskaup on meie käibes tunduvalt olulisem kui porgandid ja kartulid.?

Tallinna Kadaka turu direktor Peet Kall ei soostunud rohkem kui 4,6 miljoni krooni maksva salakauba kinnipidamise mõju turule kommenteerima. ?See pole meie probleem,? ütles ta.

Küll tõdes salakaubaveo võimaluse vähenemise mõju turumajandusele Edela tolliinspektuuri juhataja Marek Helm. ?Pärast 17.?20. juulil toimunud aktsiooni on vähemalt paarkümmend inimest küsinud nii kauba kui selle deklareerimata jätnud kaubareisijate kohta,? rääkis ta. Lisaks on Helmi sõnul tollile laekunud hulgaliselt palveid anda kaup tagasi või lubada see deklareerida.

Turge mõjutanud aktsiooni käigus peeti Ikla tollipunktis viie 40kohalise bussi ja kahe väikebussi reisijate kontrollimisel 93 isikult kinni 4,6 miljoni krooni väärtuses kaupa, millelt kaubareisijad üritasid maksmata jätta üle 800 000 krooni käibemaksu.

Kauba väärtus võib Marek Helmi sõnul isegi poole miljoni krooni võrra suureneda, sest tollil puudub ülevaade ja info osa kaupade keskmisest turuhinnast Eestis.

Vaidlusi kaubavedajate ja tollitöötajate vahel on põhjustanud ka kaubalt käibemaksu maksmise aluseks olevad hinnad. Kaubavedajate väitel on tolli kehtestatud hinnad ülemäära kõrged ega vasta sellele hinnale, millega kaup tegelikult müüakse.

?Me ostamegi kaubad Poolast odavalt, aga toll sunnib meid deklareerima kõrgema hinnaga,? rääkis üks kaubatoojatest Andrei pärast kauba kinnipidamist. ?Toll ise seab sellised tingimused, et me petaksime.?

Marek Helmi sõnul ei võta toll kauba käibemaksuga maksustamisel aluseks mitte keskmise turuhinna Eestis, vaid poole sellest. ?Seega on ka tollis kinni peetud kaupade tegelik turuhind meie arvutatust kaks korda suurem.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing