Ülo Toomsalu • 30. juuli 2001 kell 6:52

Aidsi ennetamiseks vähe raha

HI-viiruse leviku peatamine ja nakatunutele korraliku ravi tagamine võib praeguse sotsiaalministeeriumis valminud projekti järgi ebaõnnestuda, sest asjatundjate sõnul on eelarve selleks liiga väike, kirjutab Eesti Päevaleht.

Programmi koostamisel osalenud konsultatsioonifirma EMI EWT nõukogu esimees Urmas Hallika ütles, et eelarve jagunemine aastate lõikes ja probleemi tõsidus ei ole omavahel kooskõlas.

?Ennetada saab siis, kui on, mida ennetada,? ütles Hallika. ?Kui räägime 120 miljonist viie aasta peale ja kui rahastamise põhiosa langeb programmi viimastele aastatele, siis peame maksma juba ravi, mitte ennetuse eest.?

Praeguse eelarve järgi on aidsi leviku piiramiseks viie aasta peale ette nähtud 120 miljonit krooni, millest 83 miljonit maksab sotsiaalministeerium. Kõige rohkem raha ehk 39 miljonit krooni kulub HIV-positiivsetele ravimite ostmiseks.

Hallika sõnul peaks tegema valiku, kas teha praegu tugev ennetustöö ja säästa hiljem ravikulude arvelt või kulutada tulevikus miljardeid kroone ravile.

Hetkel kuum