Saetöösturid tahavad raskendada ümarpalgi väljavedu

31. juuli 2001, 10:04

Saetöösturid on mures Eesti palgituru arengu pärast ja soovivad, et riik muudaks ümarpalgi väljaveo keerulisemaks ettevõtmiseks, mis tagaks kohalike tööstuste stabiilse varustamise toormega ning ühtlasi võimaldaks luua uusi töökohti, kirjutab Võrumaa Teataja.

?Oleme toorme müügiperioodist välja kasvanud,? ütles ASi Toftan tegevdirektor Tiit Kolk. Tema hinnangul on käes aeg asuda piirama ümarpalgi eksporti, sest tekkinud on ebaloogiline olukord, kus Eesti müüb välja suure osa kohalikust ümarpalgist, kuid siinsed saetööstused on sunnitud palki sisse vedama Venemaalt ja Lätist.

Otsest ekspordi maksustamist Kolk silmas ei pea, ka mitte ekspordifirmade litsentseerimist. Küll näeb ta võimalust, et riik takistaks palgi väljavedu erinevate bürokraatlike tõketega. Kolgi sõnul peaks palgi väljavedu olema nii keeruline ja kulukas ettevõtmine, et see osutuks majanduslikult ebaotstarbekaks.

Eesti saetööstused kannatavad Kolgi sõnul igal sügisel toormenappuse käes. Seda puudust süvendavad Põhjamaade kokkuostjad, kes saabuvad lühikeseks ajaks sadamatesse, et siin ebaloomulikult kõrge hinnaga palk kokku osta. Muidu 600 ja 660 krooni maksva tihumeetri eest pakuvad need ülesostjad sadamas umbes 900 krooni tihu eest.

Samas puudub Eesti saetööstustel majanduslik võimsus, et korraldada Soomes või Rootsis sarnaseid vastukäike. Kolgi sõnul on poolriiklike väliskontsernide esindused Eestis loodud varustama oma ematööstusi välismaal ning nad pole huvitatud palgi müügist Eesti siseturul.

Eesti tööstuste ainsaks väljapääsuks on osta puudujääv palk sisse Venemaalt või Lätist, seda ajal, mil kodumaine palk viiakse töötlemata kujul välismaale.

Ekspordipiiranguid pole Kolgi sõnul tarvis kehtestada kogu metsast tulevale puidule, vaid üksnes sellele, mis on kasutatav kohalikes tööstustes.

Kolgi teatel peegeldavad tema sõnad lisaks Toftani aktsionäride, kelle hulka ta ei kuulu, ka ASi Sylvester, ASi Foresteks, ASi Imavere Saeveski, ASi Paikuse Saeveski, ASi Mets ja Puu tegevjuhtide ja aktsionäride seisukohti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing