Pro Kapitali järjekordne aps

Inno Tähismaa 01. august 2001, 00:00

Nädalavanuses teates on öeldud, et 55% lihakombinaadi kinnistu omanikust, osaühingust Torreon, omandas Pro Kapitali juhtkonnaga seotud OÜ Svalbork Invest 1998. aasta 31. augustil. Äriregistri andmetel on Svalbork asutatud alles 1999. aasta 4. jaanuaril ja Pro Kapitali juhtkonnale läks see firma üle alles 1999. aasta suvel. Eilse, Pro Kapital Eesti juhi Andrus Lauritsa allkirjaga teate põhjal toimus kirjeldatud tehing aasta aega hiljem, 31. augustil 1999.

Kirjeldatud nädalavanuses teates on öeldud, et Pro Kapital ei ostnud tänavu lihakombinaadi kinnistut nominaalhinnaga, sest selle omanik OÜ Torreon ei täitnud möödunud aasta algul kohustusi erastamistoimingute osas. OÜ Torreon juhatuse liige oli 1999. aasta sügisest Andrus Laurits, kes oli samal ajal ka Pro Kapitali juht. Möödunud aasta algul sõlmis Laurits Pro Kapitali juhina OÜga Svalbork Invest optsioonileppe OÜ Torreon aktsiate omandamiseks nominaalväärtusega. Aasta hiljem aga tühistas ta leppe, põhjendades seda OÜ Torreoni tegematajätmistega, tõmmates nii kogu süü enda peale.

Vigase börsiteate koostanud Pro Kapital Grupi juhatuse liige Aivar Pihlak on ettevõttele raskel ajal kuni augusti lõpuni puhkusel. Kinnitamata andmetel viibib ta USAs, kus on registreeritud Preatoni kontrolli all olev ettevõte Karacol LLC, mis omab kontot Preatoni Pangas ja mille kaudu on liikunud rahad Pro Kapitali ja Preatoni kontrolli all oleva offshore-firma Baltic Investments vahel. Pihlak on ka raudtee erastamisest huvitunud skandaalse itaallasest ärimehe Giovanni Sposato esindaja.

Pro Kapital Eesti juht Andrus Laurits ega Pro Kapital Grupi nõukogu esimees Ernesto Preatoni ei soovi ettevõtte tegevusega seonduvat kommenteerida. Pro Kapitali juhtkond on sõlminud leppe advokaadibürooga Heta, mille alusel jagavad ettevõtte kohta käivat infot Heta esindajad. Heta vandeadvokaat Andres Aavik teatas eile saadetud kirjas, et praegu tutvuvad Heta esindajad Pro Kapitali tegevusega ning kuni uurimisorganite tegevuse tulemuste avaldamiseni Heta ajakirjandusele infot ei anna ja ettevõtte tegevust ei kommenteeri.

Kommentaaridest keeldus eile ka Pro Kapital Grupi endine juhatuse liige Ilona Saari.

Pro Kapitali tegevust uuriva väärtpaberiinspektsiooni juht Kristjan-Erik Suurväli ütles, et ei oska öelda, kui kaua veel uurimine kestab. Ta ei osanud kommenteerida ka võimalikku kriminaalasja algatamist Pro Kapitali vastu.

Pro Kapitali tehinguid vahendanud Preatoni Panga tegevust uuriva keskpanga avalike suhete juht Janno Toots ütles, et seoses viimasel ajal laekunud infoga peab Preatoni Pank tehingutest keskpangale iga päev aru andma. Seni keskpanga pangainspektsioon Preatoni Pangale ettekirjutust teinud pole ja uurimine jätkub.

Pro Kapitali tegevuse vastavust börsi reglemendile uuriva Tallinna börsi juht Gert Tiivas ütles, et börs teeb koostööd teiste õiguskaitseorganitega ning loodab uurimise lõpetada võimalikult kiiresti. ?Teeme kõik, et asi ei muutuks Mehhiko seebiooperiks,? ütles ta. Tiivase sõnul on uurimine väga mahukas ja töötada tuleb läbi sadu lehekülgi dokumente, mistõttu on osa börsi töötajaid puhkuselt tagasi kutsutud.

Tiivas ütles, et börs asus tegelema ka võimaliku valeinfoga Pro Kapitali viimases teates. Tema sõnul on börs esitanud Pro Kapitalile sündmuste kohta mitmeid küsimusi. ?Asjad võiks kiiremini liikuda,? iseloomustas ta Pro Kapitali valmidust koostööd teha. Tiivas ei tahtnud kommenteerida seika, et Pro Kapitalile kõige kuumemal ajal läks puhkusele ettevõtte juhatuse liige Aivar Pihlak. Tiivas ei soovinud ka kommenteerida võimalust, et Eestist lahkunud Pihlak võibki välismaale jääda ning nõnda vastutusest pääseda.

Varem on Pro Kapital levitanud korduvalt valeinfot seoses Tallinna Linnahalli kõrval asuva kinnistu ehk ASi Kalaranna omandamise kohta. Mitme kinnistu omandamise kohta on Pro Kapitali juhtkond saatnud börsile puudulikku infot.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing