Veemajanduse korraldamine on omavalitsuste asi

03. august 2001, 00:00

Mind ajendas kirjutama geoloogiakandidaat Erna Sepa artikkel veepoliitikast (vt. Eesti veepoliitika seisab savijalgadel ÄP, 23.07.). milles esitatu vajab selgitamist, kuna üldistused pole õiged.

Eesti veepoliitika eesmärk on tagada vee säästev kasutamine ning mere-, pinna- ja põhjavee hea seisund. Selle tagamiseks tuleb esmajoones vähendada reostusallikate mõju ja vältida raiskamist. Eesmärgid on koondatud keskkonnakaitsestrateegiasse ja tegevused keskkonnategevuskavasse. Nende dokumentide baasil koostatakse igal aastal alates 1994. a veeprogrammi.

Veevarustuse, ka kanalisatsiooni korraldamine on aga kohalike omavalitsuste ülesanne. Omavalitsused korraldavad seda vee-ettevõtete kaudu, kelle tegevust reguleerivad ühisveevärgi- ja kanalisatsiooniseadus ning äriseadustik. Ilmselt on lähiajal seoses vee-ettevõtete erastamisega vaja seadust ajakohastada. Vajalik on avalik-õigusliku kontrolli tõhustamine monopoolses seisundis olevate firmade üle.

Jutt pole soovist luua eraettevõtete tegevusele kitsendusi, vaid võimaldada avalikkuse parem osavõtt tähtsate veemajandusalaste otsuste langetamisest kohalikul tasandil. Eestis on kindlasti probleem omavalitsuste väike haldussuutlikkus ja raskused tegelda kõigi neile pandud ülesannetega piisaval tasemel. Ka ses osas saabub lahedus haldusreformi rakendamisega.

Tallinnas jt omavalitsustes peab ühisveevärgi ja kanalisatsiooni arendamine tuginema ühisveevärgi ja kanalisatsiooni arendamise kavale. Ses kavas peavad olema muuhulgas näidatud tegevused, mis on vajalikud veeteenuse kvaliteedi parandamiseks kohalikul tasandil. Nende tegevuste otstarbekus peab olema analüüsitud.

Veekaitse ja -kasutamisega seotud küsimusi ei lahendata ühe aastaga. Siin on ilmselt vaja aastakümneid. Vajalik on dialoog avalikkusega igal tasandil. Kohalikul tasandil peaks olema arutatud ühisveevärgi ja kanalisatsiooni arendamise kavaga seonduv. Avalikkust tuleb kaasata alamvesikondade veemajanduskavade koostamisse ja riiklikul tasandi Eesti veemajanduskava arendamisse. See tagab kõigile piisava info ja võimaluse osaleda veeprobleemide lahendamisel. Oleme väike riik ja iga isiku osavõtt on probleemide ennetamisel või lahendamisel olulise tähtsusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing