Ettevaatlikkus pole patt

Peeter Koppel 06. august 2001, 00:00

Kuigi august algas vast maailma olulisimatel ehk Ühendriikide aktsiaturgudel vähemalt nädala lõikes positiivse liikumisega, on analüütikud taas korra oma hoiatava nimetissõrme püsti tõstnud.

Teise kvartali majandustulemuste avaldamise periood purustas lõplikult õrnad lootused, et börsiettevõtete kasumites võiks veel käesoleval aastal mingit paranemist näha.

Veel neli kuud tagasi olid analüütikud First Calli andmetel oodanud Standard & Poor?s 500 indeksisse kuuluvatelt ettevõtetelt neljandas kvartalis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes keskmiselt 12,6protsendilist kasvu.

Selle asemel näib, et USA ettevõtted on esmakordselt pärast 1991. aastat sattunud olukorda, kus kasumid on üldiselt langenud või näidanud nullkasvu neli kvartalit järjest. Sellele seigale võib veel lisada USA majandusest mitte just kõige roosilisemat pilti maalivad makronäitajad, rääkimata sellest, et mõningad mõjukad analüütikud on väljendanud ettevaatlikkust või isegi pessimismi ning kärpinud oma prognoose selle suhtes, kus USA juhtivad aktsiaindeksid käesoleva aasta lõpetavad.

Eelmise aasta tehnoloogiaaktsiate aadrilaskmist ette ennustanud Morgan Stanley analüütiku Doug Cilgotti hinnangul võib näiteks Standard & Poor?s 500 indeks lõpetada käesoleva aasta praegusest tasemest kuni 8 protsenti madalamal.

Aasta algusega võrreldes on S&P 500 niigi juba enam kui 5 protsendiga miinuses. Ettevõtete kasumid on vähenenud vaatamata sellele, et Föderaalreserv on maailma suurima majanduse surutisse sattumise vältimiseks baasintressi langetanud käesoleval aastal juba kuus korda. Intressikärbete mõju arvatakse ilmnevat aga alles järgmise aasta esimeses kvartalis. Optimistid loodavad, et madalad intressid koos president George W. Bushi maksude alandamise programmiga, mille esimesi vilju ameeriklased juba postkasti saabuvate maksu-tagastust?ekkide näol naudivad, löövad maailma suurimale majandusele uuesti elu sisse. Elame, näeme. Esimeste intressikärbete positiivne mõju pidi algselt ettevõtete majandustulemusi parandama juba kolmandas kvartalis. Praegused prognoosid sellele enam ei viita.

Maailma tähtsaimatel aktsiaturgudel on seetõttu lähiajal ees kindlasti üpriski ebatasane tee. Kauplemisaktiivsust jälgides ei tahagi paljud turuosalised ebatasasel teel sõita, kuid need, kes siiski otsustavad selle reisi kaasa teha, on ülimalt ettevaatlikud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing