FedEx?i teenus peidab lisatasusid

Tanel Raig 06. august 2001, 00:00

Risto Koovitile saadeti Federal Expressiga kaup Tallinnasse Ameerikast Washingtoni osariigist. Kuna Ameerika partner oli juba ette Federal Expressile tasunud kauba toimetamiseks ukseni Tallinnas ja kauba tollimiseks Eestis kasutas Koovit oma deklaranti, siis oli ta üllatus suur, kui enne kauba lõplikku kohaletoimetamist sai ta sajakroonise lisaarve. Arves nõuti mingit registreerimis- või terminaalitasu. ?Tõlgendan seda kui topeltmaksustamist juba tasutud uksest-ukseni teenuse eest, mis peaks sisaldama kõiki kulusid peale tollimiskulude,? ütleb Koovit, kes töötab ka ise transpordiga tegelevas firmas. ?Tollimise eest tasusin ma aga juba oma deklarandile,? lisab ta.

Federal Expressi Eestis esindava Linter & Ko juhataja Leonora Linteri sõnul on Federal Expressi Eesti esindajal õigus esitada kliendile nõudeid tema saadetise käsitlemisega seotud kulude kohta Eestis. Selleks annavad õiguse Federal Expressi rahvusvahelise saatelehe tagumisel küljel olevad lepingutingimused, kus on sätestatud kliendi maksevastutus, selgitab Linter, kelle väitel ei osutagi Federal Express kulleriteenust, kuna on hoopis pakikandmisteenust osutav transpordifirma. Samas möönab Linter, et tegemist on ikkagi uksest-ukseni teenusega.

Koovit väidab, et ei tea maksevastutuse sätetest midagi, kuna pole saatelehte näinudki. Samas jääb ta kindlaks, et lisatasud on uksest-ukseni teenuse puhul hea tava järgi tavaliselt tollimisega seotud kulud, mitte kauba käsitlemisega seotud kulud, mis arvestatakse veohinna sisse. ?Muidu tekiks nonsenss, kus posti kohaletoimetamise eest tuleb veel lisaks tasuda postiljoni koti täitmise tasu või DHL küsiks saadetise kohaletoimetamise eest eraldi parkimistasusid linnas,? leiab Koovit. Ta selgitab, et lisatasud on ettenägematud kulud, mitte planeeritud lisatasud, mis on selged juba saadetise lähetamise momendil. Sellistest tasudest tuleb eelkõige informeerida paki saatjat, kui need tasud ei kajastu hinnakirjas.

Kooviti kinnitusel võtavad ka teised kullerifirmad ? DHL ja UPS ? uksest-ukseni teenuse eest tasu ette. Lisaraha hakkab saadetise kohalejõudmisel küsima aga ainult Federal Express.

DHL International Eesti tegevjuht Janne Tulvik kinnitab, et Federal Expressi nõutav terminaalitasu sisaldub ka nende sümboolses maakleritasus. Kuid seda küsitakse kliendilt vaid juhul, kui klient võtab maakleriteenuse (ehk tollivormistuse) DHLilt. Kui klient kasutab tollivormistuseks oma deklaranti, siis mingit lisatasu ei võeta.

Leonora Linter tunnistab, et mõistab antud juhul Federal Expressi klientide ebamugavust Eestis ning lubab püüda leida olukorrale lahenduse. Samas möönab ta, et hinnapoliitikat kujundatakse Federal Expressi peakontoris Memphises.

Müüja on oma tarnekohustused täitnud, kui on teinud kauba ostjale kättesaadavaks nimetatud kohas impordimaal. Müüja peab kandma sinnamaani kõiki kaubaga seonduvad kulutused, välja arvatud impordil makstavad lõivud, maksud ja muud ametlikud maksed. Ostja ülesanne on täita kõik impordi tolliformaalsused.
Allikas: Incoterms

Isegi siis, kui klientidele antakse erinevad instruktsioonid maksmiseks, vastutab klient alati otseselt kõikide kulude eest, mis on seotud selle saadetisega, kaasa arvatud transpordikulud, võimalikud juurdehindlused, tolli- ja deklareerimiskulud, sealhulgas maksed, mis on seotud saadetiste tagasisaatmisega, riigilõivude ja -maksudega, FedEx?i juristide tasuga ja teiste legaalsete maksetega.
Allikas: Federal Express

Probleem on mulle tuttav ja arvan, et DDU tarnetingimus määrab, et müüja kohustus on transpordi korraldamine ja selle eest tasumine kuni ostja asukohani sihtpunktis. Mahalaadimise ja impordi tollivormistuskulud kannab ostja.

Minu teada esindab Federal Expressi Eestis Linter & Ko, kes on saadetiste terminaalikäsitlemise outsource?inud Schenker-BTLile. Sisuliselt peab Federal Expressi agent esitama arve käsitlemis- ja kohaleveo kulude eest lähtepunktile (Federal Expressi keskkontorile). Seega, kui Schenker-BTL nende allhankijana esitaks arve Linterile, siis nemad peavad selle edastama Federal Expressile. Praegu esitab Schenker-BTL arve saadetise saajale. Hüpoteetiliselt võib see tähendada, et Linter küsib ikkagi käsitlemiskuludeks Federal Expressilt katet, sel juhul tähendab lisaraha nõudmine saadetise saajalt lisatulu Linterile. Kui Linter lisaraha Federal Expressilt ei kasseeri, siis ei teeni nad käsitlemise pealt mingit tulu, ent teenivad Federal Expressile lisakasumit (hoiavad kokku käsitlusraha, mille lähtepunkt on oma DDU hinna sisse eeldatavalt arvestanud.)

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing