Ühispank kantis vana võla

Virkko Lepassalu 06. august 2001, 00:00

Offshore?i kaudu rahaliigutamise üks eesmärkidest võib olla Ühispanga bilansi puhastamine, ent ka maksudest kõrvalehoidmine ja raha teenimine Ühispanga juhtidega seotud riiulifirmadele.

Ühispank loovutas 1999. aastal 100 miljonit krooni pankrotis kütusefirma AS Eriõli vastast võlanõuet Ühispanga juhtidega seotud offshore-firmale Golfbergs Holdings Ltd, kes loovutas nõuded omakorda edasi Eestist Diveci kaudu soetatud kolmele riiulifirmale.

Ühispank ei suutnud esitatud küsimustele nimetatud tehingute kohta kahe päeva jooksul vastuseid leida.

Usaldusväärsetel andmetel on Ühispank väitnud, et on ASile Eriõli antud üle 100 miljoni krooni laenu tagasi saanud. Kui see tõele vastab, sai pank olematu käibe ning seega ka kasumiga firmadelt 121 miljoni kroonise finantssüsti.

Kui raha tegelikult laekunud ei ole, kannatas pank seoses kütusefirma ASi Eriõli laenudega 121 miljonit krooni kahju, mida nüüd offshore-firma abil varjata üritatakse.

Politseiameti rahapesu andmebüroo ametnikud keeldusid kommentaaridest, viidates büroo juhi Arnold Tenusaare puhkusel viibimisele.

Rahapesu tõkestav seadus jõustus 1999. a mõned kuud pärast nimetatud tehinguid.

Vastavalt lepingutele pidi loovutuse saaja ehk offshore-firma Golfbergs Ltd loovutuse andjale ehk Ühispangale tasuma väiksema osa 121 miljonist kroonist, 41,2 miljonit krooni, tasuma kolme päeva jooksul pärast vastava lepingu allakirjutamist, 25. märtsiks 1999.

Kõnealuste riiulifirmade kontodelt ei ole samas nimetatud 41,2 miljonit krooni 1999. aastal läbi liikunud. Samuti ei kajastu ka ülejäänud osa 121 miljoni kroonise nõude omandamisest riiulifirmade 1999. aasta bilansis.

Palvele selgitada kõnealuste tehingute tagamaid ning majanduslikku mõtet vastas Margo Mürk, kelle nimele on registreeritud Belize?i offshore-firma, mille kaudu Ühispanga võlanõuded liikusid: ?Ei kommenteeri.?

Suurem osa nõudest, 59,4 miljonit krooni jagas teistsugust saatust. Selle loovutas Ühispank enda juhtidega seotud firmale, Ühispanga Aktivajuhtimise ASile. See omakorda andis nõudeõiguse edasi eelmainitud Golfbergs Holdingule ja too omakorda ASile Seemisberg.

AS Seemisberg, mille registreerimisaadress on sama mis pankrotistunud Eriõlil, kohustus 59,4 miljoni kroonise võlanõude saamise eest Golfbergs Ltd-le tasuma vaid 7,9 miljonit krooni.

Nimetatud 7,9 miljonit pidi AS Seemisberg üle kandma alles 25. märtsiks 2000, samas kui Golfbergs pidi Ühispangale 59,4 miljonit üle kandma aasta varem, 25. märtsiks 1999.

Need olematu käibega firmad, kes on mõnedel andmetel Eriõli laenu Ühispangale hüvitanud, nõuavad nüüd omakorda raha Eriõli pankrotipesast.

Eriõli pankrotihaldur Ingrid Proos ei soovinud selliste tehingute tagapõhja, kus Ühispanga nõudeõigus on offshore?ile liikunud, pooleliolevatele kohtuasjadele viidates kommenteerida. Ta märkis, et vaidlustab kohtus Eriõli ja Ühispanga vahelised laenulepingud.

Võtmeisikuks kirjeldatud operatsioonide juures kujunes vestlusest keeldunud ärimees Margo Mürk, kelle nimele oli Belize?is registreeritud offshore-firma Golfbergs Holding.

Margo Mürk kuulus panga presidendi Ain Hanschmidti, praeguse Preatoni Panga juhi Ott Karolini ja Ühispanga asepresidendi Margus Schultsi kõrval Ühispanga juhtide firma Aktivajuhtimise ASi nõukogusse. Ühispanga Aktivajuhtimise AS, hilisema nimega Servanta on tänaseks pankrotistunud.

Kui palju üldse on Ühispank Kiviteri ja Eriõli krediteerinud, ei õnnestunud pangast teada saada.

Tuntuim on 103 miljoni kroonine laen, mis anti Kiviterile enne tema pankrotti 1997. aastal.

Keemiaettevõtte ASi Kiviter erastanud AS Eriõli sundis Kiviteri ära ostma Kiviteri tütarettevõtete aktsiad, mis olid ASi Eriõli valduses.

Kiviter müüs aktsiad kohe edasi eelmainitud Golfbergs Holdingule, raha selle tehingu eest ei laekunud. Tehingud sooritati selleks, et päästa tütarettevõtete vara emaettevõtte pankrotist.

Selleks võttiski Kiviter Ühispangalt umbes 103 miljonit krooni laenu.

Kiviteri pankrotihaldur Arno Mägi ei püüdnud eelnimetatud tehingut vaidlustada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing