Karjääri planeerisin teadlikult

Edith Kiilmaa 08. august 2001, 00:00

Täpselt sama kaua on mees tegutsenud Viru hotelli direktorina Tallinnas. ?Sattusin Eestisse juhuslikult ja vaatasin siinset elu tavalise soomlase sinivalgete prillide läbi. Algus oli raske, aga huvitav. Tegelikult tekkis mul juba siis Eestiga suhe, mis kõikus armastuse ja viha vahel. Viimastel aastatel kaldub see rohkem armastuse poole,? räägib kohalikku ellu sisse elanud Vanhanen.

Kas olete teadlikult oma karjääri planeerinud?
Võib küll nii öelda. Eriti täpselt planeerisin seda pärast hotellikooli lõpetamist aastal 1972. Ka hilisemas elus olen alati seadnud eesmärgi ja selle nimel kõvasti tööd teinud, aga vahest pole ma oma soove nii täpselt defineerinud kui noorena.

Millised tegurid on edu saavutamisel tähtsaimad?
Kõige olulisem on, et inimesel oleks ettekujutus, kuhu ta tahab jõuda. Kui eesmärk on paigas, tuleb rakendada kõik olemasolevad ressursid selle saavutamiseks. Oma oskusi ja võimeid tuleb selle protsessi käigus pidevalt arendada. Muidugi on olulised ka inimestevahelised suhted.

Milline on kõige õigem otsus, mille olete teinud?
See, et ma ikkagi hotellindust õppima läksin. Tagantjärele võib öelda, et see oli väga õige otsus, kuna ma naudin oma tööd.

Milline on suurim tehtud viga?
Enne Eestisse tulekut töötasin hotelliketi Cumulus juhatajana. See oli suurte muutuste aeg, Soomes oli majanduslangus ja minu nägemus hotellindusest oli vastuolus uute omanike nägemusega. Ometi töötasin terve aasta samal kohal edasi, enne kui lahkuda otsustasin. See oli üsna frustrueeriv aasta ja tegelikult oleksin pidanud lahkuma juba palju varem.

Millised omadused on aidanud teil probleemidest võitjana välja tulla?
Olen rahulik, analüüsivõimeline ja sihikindel oma rea ajaja. Konkreetseks näiteks võiks tuua Viru hotelli, mille arendamiseks on olnud palju, sageli vastuolulisi ideid, mis pole alati minu mõtetega ühtinud.

Olen üritanud argumenteeritult põhjendada, miks minu mõte on hotelli arengu seisukohalt õigem ja parem. Vahel on kulunud aasta või isegi paar, enne kui on selgunud, et see oligi nii.

Millist kasu olete saanud haridusest?
Laiapõhjaline haridus on andnud mulle avara silmaringi ja oskuse probleeme analüüsida. Õigupoolest baasi, millelt alustada, kuigi trigonomeetriat, füüsikat ja matemaatikat mul igapäevatöös vaja ei lähe.

Tunnen elavat huvi ühiskondlike protsesside vastu, mida mul sotsioloogina on kergem jälgida ja mõista.

Kust hangite uusi teadmisi?
Interneti kaudu on info hankimine väga lihtne, aga kõige enam arendavaks pean suhtlemist hotelli erialal tunnustatud spetsialistidega.

Kelle mõju hindate enese kujunemisel suurimaks?
Nooruses on mind palju mõjutanud õemees, kelle põhimõtted tundusid mulle hingelähedased ja samuti väikevend, kes töötab praegu hotelli juhatajana Riias.

Millised on praegused probleemid, millega tegelete?
Praegust olukorda võiks iseloomustada kui hingetõmbehetke enne suuremaid muudatusi. Nimelt kavatseb Viru hotell laiendada kaubanduskeskust ja hotellipoolt, ilma kumbagi sulgemata. Laienemisprojektiga on palju tööd, kuigi oleme sellega harjunud, sest Virus on kestnud järkjärgulised ümberehitused ja remont juba aastaid.

Viru hotell on paljude soomlaste arvates Tallinna sümbol. Kas niisugune positsioon mõjutab teie tööd positiivselt või negatiivselt?
Tõepoolest, paljud soomlased ei teagi Tallinnas midagi peale Viru hotelli ja see tuntus mõjutab meie tööd valdavalt positiivselt ? me ei pea end üle lahe väga palju reklaamima.

Ent asjal on ka teine külg. Viru kirju minevik käib hotelliga tänaseni kaasas. Kuigi viimasel ajal on märgata teatud paranemist, on hotelli maine siin endiselt halvem kui Soomes.

Olete tegutsenud hotelliäris juba pikka aega. Milliseks kujuneb teie hinnangul hotellinduse tulevik?
Hotellindus oli seitse aastat tagasi arengu alguses ja kuigi arenguruumi on endiselt piisavalt, on toimunud muudatused tohutud. Eesti hotelliäri muutub veelgi rahvusvahelisemaks ja tulevikus hakatakse siin pakkuma väga erisugust majutust. Kindlasti tulevad Eestisse mitmed rahvusvahelised hotelliketid.

Kas Eestis kehtivad äris samad reeglid kui Soomes?
Kui ma siia tulin, oli harjumatu, et asjad ei käigi nii, nagu harjunud olin. Praeguseks on ärikeskkond muutunud üha sarnasemaks Soomele ja kahtlasi ärimehi, kes loodavad ühe äriga hiigelkasumit teenida, liigub Eestis järjest vähem. Enamik firmasid plaanib jääda Eestisse pikemaks ajaks ja tegutseb ausalt, sest pikemas perspektiivis tasub see rohkem ära kui ebaseaduslik äri.

Paljud välismaised ettevõtjad kurdavad, et Eestis pole piisavalt kvalifitseeritud tööjõudu. Missugused on selles osas teie kogemused?
Tegelikult on see tõesti nii. Hotellindus on Eestis alles tee alguses ja ka spetsialistide õpetamise osas on veel hulk arenguruumi.

Soovitaksin neil, kes tahavad hotelli ja restorani alal kiiresti kogemusi omandada, minna õppima välismaale.

Kuigi see võib tunduda kli?eena, sõltub teenindussfääris tõepoolest kõik inimestest. Virus oleme ka mitu korda pidanud personali vahetama või koolitama, aga praeguseks võib öelda, et meie personal on tööturul väga konkurentsivõimeline.

Mis on teie hind tööjõuturul?
Minu palk vastab rahvusvahelisele palgatasemele ja hotellijuhi ametikohale. Makse maksan Eesti riigile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing