Saku kukkus arengus mitu aastat tagasi

Inno Tähismaa 08. august 2001, 00:00

Löögi alla on sattunud ka Saku aktsia, mis on võrreldes varasema tuntud stabiilse ?tegija? asemel kujunenud riskantseks investeeringuks, mille hinnale ennustatakse lähiajal 10protsendilist langust.

Saku tulemus näib veelgi kehvem olukorras, kus Tartu õlletehas AS A.Le Coq on võrreldes möödunud aasta sama ajaga oma käibe- ja kasuminumbreid märkimisväärselt parandanud. ?Tartu esimene poolaasta oli oluliselt tugevam kui möödunud aasta. Ennustan, et Saku kaotab veelgi oma marginaali,? ütles Tartu õlletehase juht Tarmo Noop.

Kui Saku Õlletehase turuosa ehk müüdud õlleliitrite arv püsib jätkuvalt 50% juures, siis on kukkunud just ettevõtte võime kasumit teenida. Kui 1997. aastal kasvas ettevõtte kasum võrreldes varasema aastaga 60%, siis aasta-aastalt on kasumi kasv olnud väiksem. Möödunud aastal kasvas ettevõtte kasum peamiselt tänu sellele, et jaanuaris kadus ettevõtte tulumaks. Tänavu kukkus kasum võrreldes eelmise aastaga 36%.

Saku ise tõi eile põhjusena välja kehva ilma, kalli tooraine ning tõusnud tööjõu- ja energiakulud. Aasta algusest ei maksa Euroopa Liit enam linnasele eksporditoetust, mistõttu kasvas hind Eesti tarbija jaoks 20%. Samas moodustab linnase kallinemine õlle poehinnas vaid tühise 10?20 senti ehk 1?2% õlle maksumusest.

Tõsisem oht Sakule on tihenev konkurents. Kuigi Saku teatas mõni aeg tagasi rõõmuga headest tulemustest juulis, püsib jätkuvalt surve õlle hinna alanemisele. Uue õllemargiga Frederik mai lõpus turule tulnud AS Viru Õlu müüb oma kvaliteetmarki kolmandiku võrra konkurentidest odavamalt. See on Viru Õlle turuosa tõstnud 20% piirimaile ehk tasemeni, mis Viru Õllel oli kaks aastat tagasi enne Tartu tehase jõulist turuletulekut. Nüüd on Tartu tehase turuosa kasvanud 38 protsendini. Kui arvestada, et Viru Õlle toodete mõju avaldus alles teisel poolaastal, võib Saku teisel poolaastal üllatada veelgi kehvemate numbritega.

Õlle turg on kasvanud viimase kuue aastaga 70%. Kasvust on toitunud peamiselt A.Le Coq ja teised tehased, sest Saku turuosa püsib kindlalt 50% juures. Kokku on õlleturu maht 88 miljonit liitrit aastas, mis teeb 64 liitrit tarbija kohta.

Saku esimese poolaasta tagasiminek pole esimene. Juba möödunud aasta oli nigel, mida põhjendati samuti kehva ilmaga. Möödunud aasta esimeses pooles ettevõtte kasum sisuliselt ei kasvanud, kuna 26% puhaskasumit lisandus ärakukkunud ettevõtte tulumaksu arvel. Aasta lõpuks kasvas puhaskasum 21%, mis tähendab varasemat 26% tulumaksu arvestades, et ettevõtte kasum kahanes juba 2000. aasta kokkuvõttes võrreldes varasemaga 5%.

Tänavu kukkus ettevõtte esimese poolaasta käive kaks aastat ja kasum kolm aastat ajas tagasi. ?Ei ütleks, et see oli tagasiminek,? kommenteeris Saku tulemust ettevõtte suhte- ja teabekorraldusjuht Urmas Pail. ?Aastad pole vennad,? kommenteeris ta varasemast kehvemaid tulemusi.

Pail ütles, et juuli tulemus oli enneolematult hea, mis lubab ka aasta lõpuks paremat seisu. Samas ei kommenteerinud ta, kas ka aasta jääb kokkuvõttes möödunud aastale alla. Samuti ei osanud ta kommenteerida, mis nipiga Saku üha tihenevas konkurentsis paremaid tulemusi saavutab. ?Kõik sõltub ilmast,? võttis ta Saku tuleviku kokku.

?Eks me peame pingutama kõvemini,? kirjeldas Pail Saku võimalusi. Samas kinnitas ta, et töötajaid koondama ei hakata. ?Väidan, et Saku on endiselt aktiivne ja tegutseb, kuidas oskab,? lisas ta.

Investeerimispanga Trigon maakler Kristel Kivinurm nii rahulik ei ole. Tema sõnul on Trigoni praegune soovitus Saku aktsiale ?hoia?. ?Sakut ei tasu mingil juhul osta,? hoiatas ta. Eile langes Saku aktsia hind börsil 167 000kroonise käibe juures viie tehinguga 2,4% 61 kroonini.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing