Tulevik tõotab suuri muutusi

Romet Kreek 08. august 2001, 00:00

USA finantsportaal MSN Money on avaldanud huvitava artikliseeria tähtsamatest trendidest, mis võivad mõjutada Ühendriikide majandust järgneval 10 aastal.

Eesti investoritel on viimase aasta jooksul oluliselt avardunud investeerimisobjektide valik, sealhulgas USA aktsiaturgudel. Igaüks võib püüda mõelda, millised on nende muudatuste tagajärjed. Kes pikaajaliselt investeerivad, võiksid võimalikke mõjusid tähele panna.

Suur osa USA nn baby boomers?i põlvkonna inimesi ei lahku 2010. aastaks Ühendriikide tööturult. Sellise hulga töötajate lahkumine tekitaks Ühendriikide tööjõuturul probleeme, sest selle põlvkonna töötajad on hea väljaõppega ning suurte rahadega tarbijad. Kui üldiselt on arvatud, et inimeste tarbimine kuivab pensionile jäädes kokku, siis Ühendriikides ei pruugi see nii minna. Paljud inimesed naudivad töötamist, võttes peale 60ndat eluaastat töötamist kui karjääri jätku. Osa inimesi pole piisavalt säästnud, et jääda pensionile. Väljapääs on tööl edasi käia.

Boomerid ei taha kuulda, et nad on vanad.

Maailmas elab umbkaudu 6 miljardit inimest, neist kaks kolmandiku elab nn teise maailma maades. Teise maailma maade hulka kuuluvad näiteks Hiina, India, Brasiilia, Mehhiko ja Kagu-Aasia maad. Teise maailma riikides on vähemalt inimeste minimaalsed vajadused (toit, riietus ja peavari) erinevalt kolmanda maailma maadest nagu Põhja-Korea rahuldatud. Teise maailma riigid saavad endale lubada arenenud maadele lähedasemat tarbimisstiili paremate maanteede, kommunikatsioonide ning koolihariduse näol, mis võib tõsta kogu maailma tarbimisnõudlust.

Arvestades Põhja-Ameerika, Lääne-Euroopa ja Jaapani sündivusmäärade erinevust võrreldes teise maailma maadega, on oodata arenenud riikide vajadust noorte järele, et säilitada majanduskasvu. See loob teise maailma maade elanikele head tingimused immigratsiooni näol või siis paranevate võimaluste näol kodumaal. Oma rolli mängib siin ka allhanketöö ja kaugtöötamise võidukäik.

Ameeriklased panevad suuri lootusi ka Kuubale, kus pärast Fidel Castro surma võivad tekkida suured võimalused. Saarelt lahkunud ameeriklased võivad kapitali ja oskusteabega muuta saare ameeriklaste turismi Mekaks.

Biotehnoloogia toob järgneval 10 aastal kaasa suuri muutusi. Võimalik, et lähimal kümnendil leitakse lahendused sajandeid inimkonda kimbutanud Parkinsoni ja Alzheimeri tõvele. ?Inimesed kulutavad viimasel eluaastal tervisele 70% kogu elu jooksul tervishoiule kulutatavast rahast,? ütles Don Reynolds 21st Century Forecasting nimelisest firmast.

Biotehnoloogia võib pakkuda lahendusi põllumajanduses ning tervishoiu sfääris ning võib kanduda lainena teistesse tehnoloogiavaldkondadesse. Kindlasti ei maksa alahinnata arenguid geenitehnoloogias.

Isegi ilma biotehnoloogiarevolutsioonita tõotab järgnev aastakümme suuri muutusi tervishoius. Lisaks arenenud maadele aitavad nõudlust viia üles kasvavad majandused. ?Esimene asi, millele inimene mõtleb, kui sissetulek küünib 500 dollarini, on Ameerika sigarettide ostmine,? ütles riskikapitalist Jack Biddle Novak Biddle Venture Partnersist. ?Kui sissetulek jõuab 5000 dollarini, hakkavad inimesed mõtlema enda kolesteroolile.?

2010. aastal on palju rohkem võimalusi kiirema ja suurema läbilaskega telekommunikatsioonide näol kui praegu. Peamiseks küsimuseks kujuneb see, kas keegi selle pealt ka teenib. Kümneid miljardeid dollareid on juba kulutatud uue põlvkonna kommunikatsioonivõrkudele, kuigi puudub selgus, milline tehnoloogia õitseb või kuidas seda kasutatakse ning kuidas on selle eest võimalik raha küsida. Ühe tehnoloogia võidukäik ei pruugi tähendada mõne teise tehnoloogia läbikukkumist.

Telekommunikatsioonioperaatorite kulutused on olnud suured ning suur osa panustest on juba tehtud. See muudab uutest telekommunikatsioonilahendustest loobumise vähetõenäoliseks. Esialgu on piirdutud 3G-põlvkonna litsentside eest maksmisega, kuigi ka võrkude väljaehitamine on käimas. Mõned telekommunikatsioonifirmad võivad aga suure võlakoormuse tõttu turult aga kaduda.

Oodata on nn viimase kilomeetri probleemile lahenduse leidmist, mis on tarbijatele senini olnud suurimaks probleemiks kiire ühenduse osas.

Fossiilsete kütuste kasutamise osas võib oodata kümnendil muutust ammendamatu energia kasutamise kasuks. Ühelt poolt tingivad selle kõrged naftahinnad ja soov vabaneda OPECi hinnadiktaadist ning sõltuvusest Lähis-Ida ebastabiilsusest. Teiselt poolt areneb tehnoloogia, mis võimaldab paremini ning odavamalt kasutada tuule- ja päikeseenergiat. Ka tuumaenergia kasutamine ei kao. Võimalik, et toimub suur läbimurre vesinikubatareide (fuel cell) tehnoloogia osas.

Oma osa võib alternatiivenergia tootmise võidukäigul mängida ka kasvav keskkonnasäästliku mõtlemise levimine, seda nii inimeste kui riikide tasandil. Samas leidub ka skeptilisi arvamusi.

?Me pole viimasel 15 aastal keskkonnaprobleemide lahendamiseks midagi teinud ning pole tõenäoline, et see juhtub järgneval 10 aastal,? ütles Greg Schmidt Institute for the Future?ist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing