Tallinna ärikeskuseid projekteerivad tankistarhitektid

Heli Lehtsaar 09. august 2001, 09:50

Mitu Tallinna suurt ärikeskust projekteerisid eestlaste nime all litsentsita itaallastest arhitektid, kirjutab Eesti Ekspress.

Kinnisvaraärimees Paul Oberschneider ehitab sadamaalale järjekordset kaubanduskeskust. Targu jätab ta aga mainimata, et Lootsi tänava Citymarketi suurejoonelised värvilised eskiisid tegi arhitekt, kellel Eestis projekteerimiseks üldse luba puudub.

'Me valime projekteerija nii, nagu meile paremini sobib,' teatab Oberschneider. Seda enam, et kuivalt juriidilist rida ajades oleks nagu kõik korrektne, sest kuigi autor on Londoni arhitekt Morgan Whitehead, ilutseb projekti all Tõnis Tarbe allkiri.

Sama skeemi on juba rakendatud kogu Ilmarise elamukvartali ja ärikeskuse, Magistrali, Kristiine ja Rocca al Mare kaubanduskeskuste ning Saku Suurhalli ehitamisel. 'Ühelgi nimetatud ehitisi projekteerinud välismaalasest arhitektil litsentsi ei ole,' ütleb majandusministeeriumis projekteerimislube välja andev Lia Gailan.

Planeerimis- ja ehitusseaduse järgi peab iga suurema ehitise projekteerimiseks olema majandusministeeriumi antud litsents. Välismaalane võib taotleda ka ühekordset litsentsi konkreetse objekti peale.

Kristiine Keskuse arhitekt on itaallane Giovanni Bartolit firmast Studio d"Architettura e Immagine. Tegelikult kirjutas projektile alla projekteerimisfirma EA Reng, kuna uhke nimega Studiol pole litsentsi.

Ilmarise elamu- ja ärikvartal on itaallase Maurizio Fantoni töö Studio Tecnico M.S.C-st, allkirjastanud Meeli Truu Nord Projektist. Linnaarhiivis on projektidki inglise keeles ja eesti arhitekt on oma käe alla pannud vaid asendiplaanile.

Rocca al Mare kaubanduskeskus valmis Meeli Truu sõnul koostöös Marja Kukkoneniga, Laitia arkkitehdit OY.

Saku Suurhalli on Meeli Truu teinud koos Esa Viitaneniga, PRO ARK Oyst.

Tondi Selveri Tammsaare teel on nime järgi teinud Tõnis Tarbe. Tegelik projekteerija on aga Ron Wallwork. Seda kinnitab ka Tõnis Tarbe oma vastuses arhitektide liidu arupärimisele, kus on mustvalgelt kirjas, et Tondi selveri on projekteerinud Ron Wallwork, Tõnis Tarbe, Avo Kuldkepp ja Kadri Tarbe. Ja kooskõlas büroo sisekorraga on büroo autorlus kollektiivne, olenemata, kes allkirjastab projekti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing