Välismaalased hoiavad lennukeid Eesti registris

09. august 2001, 11:02

Eesti lipu all lendab maailmas üle 150 õhusõiduki naftaärimeeste luksreaktiividest kuni kuumaõhupallideni, kirjutab Eesti Ekspress.

'Eesti õhujõududel on vist oma hävitajad!' imestas üks Eesti lendur mõne aasta eest, kui nägi Londoni lennuväljal seismas kenasti värvitud Eesti registritähtedega õppereaktiive.

Tegelikult kuuluvad endises Nõukogude Liidus sõjaväepilootide koolitusel kasutatud lennukid Inglise lennuklubile, kes soetas need Eesti ärimeeste kaudu.

Lennuameti lennutehnika osakonna vaneminspektori Johannes Tilga sõnul puudub lennuametil täpne ülevaade, kes ja millises maailma otsas Eesti värvides lennukeid kasutab.

Kui jätta mängust välja lennufirmad ja -klubid, kuulub enamik Eestis registreeritud 152 õhusõidukist lennufanaatikust ärimeestele või kollektsionääridele.

Lennundusfirma Pakker Avio lennutegevuse juhataja Rein Porro sõnul on Eesti lõivud välismaalaste jaoks ülisoodsad, pealegi on vanade vene päritolu lennukite arvele võtmine läänes raskendatud või koguni keelatud. Lisaks ei kehti Eesti registris lennukitele sundkindlustus, mis on mitmes lääneriigis kohustuslik.

Kõige luksuslikum Eestis registreeritud väikelennuk kuulub vene päritolu kütusefirmale Onako Eesti. Õlikaupmeeste 70 miljonit krooni maksev Learjet 55 on ristitud eestipäraselt Ukuks.

Seitsmele reisijale ja stjuardessile mõeldud lennukit kasutavad Onako Eesti juhid ning kontserni peakorter Orenburgis. Uku suudab tõusta tavalisest lennuliiklusest kõrgemale, kuni 14 kilomeetrini, ja lennata peatumata igasse Euroopa punkti.

Vene kütusefirma bossid tellivad omale Eestist lennuki järele ja sõidavad kuhu vaja. Selle Eesti lennukiga on sõitnud ka üks Venemaa rikkamaid mehi Boriss Berezovski.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing