Inimene. III sort

Dajan Ahmet 10. august 2001, 00:00

Eestis elavad vähemusrahvused vajavad seadust, mis kaitseks nende õigusi. Meil on kaks valikut ? eestistuda või venestuda. Integratsiooniprogrammist, mida sügisel riigikogu arutab, selgub, et mina kui tatarlane olen Eestis kolmanda sordi inimene. Mul on vähem õigusi kui eestlastel ja veel mõnel valitud rahval.

Võimalus luua kultuuriseltside juurde pühapäevakoolid ja saada nendele riiklikku toetust on nullilähedane ? puudub vastav seadus. Kolm aastat tagasi õnnestus suruda riigieelarvesse toetus vähemusrahvuste pühapäevakoolidele. Mullu jagas haridusministeerium seda vaid valituile, tänavu ühekordsele seminarile. Ent venekeelse hariduse maksab Eesti riik kinni kõrghariduseni välja.

Toetuse saamine integratsiooni sihtasutusest on võimatu, Eesti seadusandluses puudub mõiste vähemusrahvuste pühapäevakool. Kultuuriministeeriumis vähemusrahvuste kultuuriseltside toetuse jagamisel puuduvad üldse arusaadavad kriteeriumid. Seda jagavad vene erakondade esindajad ning ametnikud laest võetud põhimõtete alusel. Enamik vähemusrahvustele mõeldud toetusest läheb vene kogukonnale. Loogiliselt ei peaks nad sealt midagi saama. Seadusandlikult on tagatud venekeelsete telesaadete maht ning riik maksab kinni venekeelsed saated ETVs ja raadios, makstakse kinni ka riiklik Vene Draamateater. Samas pole Eestis venekeelset kultuurilist defitsiiti.

Puudub riiklik institutsioon, mis kaitseks teiste vähemusrahvuste õigusi. Ainus on presidendi vähemusrahvuste ümarlaud, sellelgi vaid nõuandev funktsioon, ning ta likvideeritakse, kui valitakse uus president. Sisuliselt on käivitunud assimileerimisprogramm.

Võib-olla 20?30 aasta pärast elavad Eestis põhiliselt eestlased, kuid ma kardan, et kui nn eestlane vaatab peeglisse, näeb ta seal Ahmetovi nägu. Nii et viimaste etniliste eestlaste säilitamiseks tuleks hankida toetust Euroopa Nõukogust, et luua Hiiumaale reservaat koos euroopa naaritsaga.

Ent ma ei usu, et eestlased saavad selle võimaluse, kuna nad pole andnud seda teistele. Mis on Eesti ELis? Samasugune pisike kultuuriselts, kes taotleb õigust olla võrdne teistega. Lubage meil jääda nendeks, kes me oleme, võib-olla säilite ka teie.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing