Latvijas Gaze tõusis nädalaga 39%

Romet Kreek 13. august 2001, 00:00

Vaadates pessimismi võidukäiku Tallinna börsil torkab heledalt silma meie lõunanaabrite juures toimuv. Läti Gaasi aktsia on möödunud nädalal, aga ka varem, olnud investoritele suurepärane teenimisvõimalus.

Latvijas Gaze aktsia on tõusnud möödunud nädalal 3. augusti 7,42 latilt 10. augustiks 10,28 latile ehk 38,5%. Juulikuu alguses maksis aktsia vaid 4,01 latti, olles sealtmaalt tugevnenud 156%. Latvijas Gaze aktsia tõusu taga on võitlus ettevõtte omanike vahel. Suuruselt kolmas aktsionär SIA Itera Latvija soovib omandada lisaks praegusele ühele kohale ettevõtte nõukogus ka teist nõukoguliikme kohta. Selle saavutamiseks asus firma aktsiad kokku ostma, mis omakorda viis kohalike investorite spekulatsioonide toel aktsia meeletutesse kõrgustesse.

Latvijas Gaze suurimaks osanikuks on Saksa Ruhrgas Energie Beteiligungs AG, kellele kuulub 25,73 protsenti aktsiatest (08.06.01 seisuga). Suuruselt teine aktsionär on JSC Gazprom 25 protsendiga. 17,7 protsenti Latvijas Gaze aktsiatest tütarfirma kaudu omavat Iterat seostatakse firmaga, kuhu Gazprom on varasid alla turuhinna kantinud. Suuruselt järgnevad aktsionärid on Saksa E.ON Energie AG 17,6 protsendiga ning Läti Vabariik 8 protsendiga.

Eesti analüütikud peavad hinnatõusu juba sedavõrd suureks, et soovitavad kaaluda aktsiate müüki, sest Itera ambitsioonide saavutamise järel kuivab kokku käive ning aktsiaid on raskem müüa.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing