Dollari tõusul jõnks sees

Sirje Rank 14. august 2001, 00:00

Eile pärastlõunal puutus euro 90,06 sendi taset, mis on dollari jaoks nõrgim seis käesoleva aasta maikuu algusest.

Dollar on kasvava surve all läinud nädalast saadik, mil USA keskpanga majandusülevaade ehk niinimetatud bee? raamat näitas juunis-juulis oodatud pöörde asemel USA majanduses languse jätkumist. Lisaks tootmisele on langus levinud teenuste ning kinnisvarasektorisse. Ka on USA tarbijad hakanud kulutustesse ettevaatlikumalt suhtuma ? president Bushi maksureformist postkasti laekunud t?ekid tagastatud tulumaksuga pole optimismi hoidnud.

Turud on veendunud, et USA keskpank otsustab järgmisel nädalal uuesti laenuintresse langetada. Nüüd juba spekuleeritakse, kas 0,25 protsendipunktist enam aitabki ? vaja on järsemat kärbet.

?Bee?i raamatu majandusväljavaated olid oodatust halvemad. See suurendab tõenäosust, et keskpank alandab augustis intresse poole protsendipunkti võrra, ehkki enamik arvestab 0,25 protsendipunktiga,? ütles Merrill Lynchi vanemökonomist Gerald Cohen.

Senised kuus intressikärbet pole nähtavaid tulemusi andnud ei aktsiaturul ega tarbimises. Eufooria arvatust parema tootlikkuse tõusu üle jäi samuti põgusaks, sest läinud aasta teise kvartaliga võrreldes oli kasv kõigest 1,6. See on nõrgim tulemus 1997. a algusest saadik. Midagi positiivset ei oodata ka sel nädalal avalikustatavatest majandusnäitajatest.

Esialgseil andmeil kasvas USA majandus teises kvartalis 0,7, ent korrigeeritud number võib näidata nullkasvu või hoopis SKT kahanemist. Kolmanda ja neljanda kvartali prognoosi on analüütikud alandanud vastavalt 1,7 ja 2,8 protsendile.

Ka Euroopa ei ole maailmamajanduse kasvu aeglustumise suhtes immuunne, nagu kinnitas eile Saksa jaemüügi oodatust järsem langus. Regiooni suurimast majandusest on halbu uudiseid tulnud ridamisi alates ettevõtjate süvenevast pessimismist, tööstustoodangu ja tellimuste vähenemisest tööpuuduse kasvuni. Samas toetab eurot väljavaade, et selle nädala lõpus avaldatav statistika võib kinnitada eurotsooni inflatsiooni aeglustumist, mis annab Euroopa Keskpangale (EKP) vabamad käed kasvu turgutamiseks laenuintresse alandada.

Euroopa Keskpanga viimane kuuraport on viinud peaaegu kõik majandusspetsialistid veendumusele, et Euroopas on peatselt oodata intresside alanemist. Optimistlikumad loodavad muutust EKP jäigas rahapoliitikas, mida pank on hoidnud ühe erandiga kogu viimase aasta, veel selle kuu lõpus.

USA majanduse nõrka seisu arvestades on dollari tugevus mõjunud kummastavana.

Alates 1995. aastal alanud tõusutrendist on dollar peamiste kaubanduspartnerite valuutakorvi suhtes kallinenud 40. Traditsiooniliste teooriate järgi on dollar tugevalt üle hinnatud ? ostujõu pariteedi mudeli järgi peaks üks euro ostma vähemalt 1,05 dollarit, mitte vähem kui 90 senti nagu praegu, kirjutab Financial Times. Mitmete analüütikute arvates ongi tõusutrend murdumas. Nõrgemast dollarist on huvitatud nii USA ettevõtjad kui turgude spekulatsiooni järgi ka USA valitsus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing