Pant ja Järvelill kontrollivad Hansateed

Peeter Raidla 14. august 2001, 00:00

Ettevõtete ahel, mille kaudu oma osalust peidetakse, läheb aina pikemaks. Hansatee Grupi enam kui 60 protsendi aktsiate omanik on AS Infortar, mille üle 70protsendiline kontrollpakk kuulub ASile Inforte. Kui varem jagunesid selle aktsiad võrdselt Enn Pandi ja Kalev Järvelille vahel, siis nüüd on Inforteri ainuomanikuks AS Linandell, mis kuulub võrdsetes osades Pandile ja Järvelillele.

Linandelli asutajaks oli Ühispank, kuid Enn Pandi väitel pole pangal sellega enam mingit pistmist: ?Pangad tegelesid enne äriühingute asutamisega ja meie ostsime selle nii-öelda riiulilt.?

Hansatee Grupi aktsionäride hulgas on toimunud pidevad muudatused. Viimati lahkusid aktsionäride ringist kunagi Hansatee Grupi juhatusse kuulunud Viljar Jaamu omanduses olnud ettevõtted Tallink Grupp ja Hartwood, kellel osalus läks üle Infortarile.

Enn Pant ütles, et selle muudatuse põhjuseks oli soov hajutatud osalused ühte, Infortari alla koondada. Samas ei ole Inforte osalus Infortaris kahanenud, vaid kasvanud üle 70 protsendi.

Pandi ja Järvelille kontrolli all olevad firmad alates Hansatee Grupist ja lõpetades Linandelliga teenivad kõik prisket kasumit, mis jäetakse aga jaotamata.

Ahel hakkab pihta Hansatee Grupist ning selle otsesed ja kaudsed omanikud hindavad igal aastal bilanssi koostades oma aktsiate väärtuse ümber. Reaalset raha ei liigu, kuid ettevõtete omakapital kasvab tänu sellele pidevalt. Raamatupidamislikult on kõik seaduslik.

Hansatee Grupil ulatub jaotamata kasum juba 300 miljoni kroonini, tema põhiosanikul Infortaril enam kui 250 miljoni kroonini. Inforte äriseis kajastab üle 150 miljoni kroonist jaotamata kasumit ning ka Linandell on raamatupidamislikult teeninud ligi 50 miljonit krooni puhaskasumit.

Hansatee Grupi senistest osanikest moodustasid erandi vaid Viljar Jaamu juhitud Tallink Grupp ja Hartwood, kelle majandusaastad on seni lõppenud kasina plussi või isegi miinusega.

Enn Pant kinnitas, et lähiaastatel pole neil kavas hakata kasumit jaotamata. ?Dividendide maksmisega võetakse ju firmast välja raha, mille saab edasi teenima panna,? lausus Hansatee juhatuse esimees Enn Pant. ?Praegu on raske prognoosida, millal meie dividende maksma hakkame, igal juhul mitte lähiaastatel.?

Kui seni on Hansatee Grupi otseseid ja kaudseid osanikke iseloomustanud suur laenuvõlg Ühispangale, siis Infortar ja Linandell on eelmise aasta bilansi põhjal suutnud võlast vabaneda. Aastaga maksti tagasi kümneid miljoneid kroone. Küsimusele, kust nad selleks raha said ? seda enam, et nende põhiinvesteeringu objekt Hansatee Grupp pole dividende maksnud ? vastas Enn Pant: ?Meil oli aktsiaosalusi paljudes ettevõtetes.?

Mis põhjusel te otsustasite enda osaluse ASis Inforte vormistada ASi Linandell kaudu?
Kust te seda võtate?

Olen lugenud ühte protokolli, kus see tänavu veebruaris fikseeriti?
Ma ei saa seda kommenteerida.

Ühe notariaalselt kinnitatud aktsionäride nimekirja järgi kuulus teile vahepeal 91,75 protsenti Inforte aktsiatest?
Igasuguseid pabereid võib liikuda.

Kes ikkagi on Linandelli aktsionärid?
Ma ei kommenteeri.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing