Jaapani pankadele uus rahasüst

Sirje Rank 15. august 2001, 00:00

Pank teatas eile, et suurendab kommertspankade reserve uute laenude väljastamiseks veel miljardi jeeni võrra ning suurendab laenuturu likviidsuse parandamiseks keskpanga kokkuostetavate riigivõlakirjade hulka.

Analüütikute hinnangul ei muuda ?pankade sundtoitmine tasuta rahaga? majanduse tegelikus seisus midagi, kuna laenuintressid on niigi nullis juba pikemat aega.

?See ei muuda tõsiasja, et rahapoliitika ei anna tulemust,? kommenteeris ABM Amro analüütik Tokyos.

Peamine probleem, mis takistab raha voolu ettevõtlusesse, on suur halvaks läinud laenude koorem Jaapani pankades. Analüütikud ei usu, et rahasüst pankade laenutegevust suurendab või et laenuraha pakkumise kasvust paraneks eratarbimine, mis on Jaapani majanduse visamalt taanduvaid probleeme. Jaapan riskib vajuda nõiaringi, kus vähesest nõudlusest tingitud hindade langus sunnib ettevõtjaid tootmist vähendama, millega kaovad töökohad ning väheneb veelgi tarbijate ostuhuvi.

Jaapani keskpanga otsus tuli päev pärast seda, kui aktsiahinnad Tokyo börsil olid kukkunud 16 aasta mõõnarekordile.

Rahvusvahelise Valuutafondi viimase prognoosi järgi kahaneb Jaapani majandus tänavu 0,2 protsenti erinevalt varem ennustatud pooleprotsendilisest kasvust. IMFi hinnangul viib Jaapani miinusesse taanduv nõudlus aeglustuva majanduskasvuga USAs ja Euroopas ning reformide viibimine Jaapani pangandus- ja ettevõtlussektoris.

Fondi hinnangul ei ole keskpank teinud piisavalt jõupingutusi deflatsiooni ohjeldamiseks. Hinnalangus on jätkunud läbi 1999. ja 2000. aasta ning ka selleks aastaks ennustab IMF 0,7protsendilist hindade langust.

Lootused on nüüd peaminister Junichiro Koizumi radikaalsel reformikaval, sealhulgas pankade saneerimisel, mille negatiivset mõju keskpanga eilne otsus analüütikute sõnul leevendada aitab.

Pank ise põhjendas oma sammu hindade ning börsi languse negatiivse mõjuga majandusele tervikuna ning ekspordi vähenemisega, mis omakorda on tinginud tööstustoodangu järsu languse. Ehkki panga juhi Masaru Hayami kinnitusel ei olnud eesmärk jeeni nõrgendamine, usuvad analüütikud, et ekspordi huvides näeks pank jeeni meeleldi odavamana.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing