Ühendatud Kapital tahab vabaneda hüpoteegist

Peeter Raidla 15. august 2001, 00:00

Ühendatud Kapitali juhataja Hillar Tederi vastav taotlus saadeti linnavalitsusele juba nädal pärast ostulepingu sõlmimist ja 100,1 miljoni krooni ülekandmist linnale ehk siis 24. mail.

Teder põhjendab taotlust sellega, et leping, millele Ühendatud Kapital alla kirjutas, oli koostatud arvestusega, et kinnistute ostjaks saab tema konkurent Ober Haus, kes soovis ostusumma tasuda 80 protsendi ulatuses järelmaksuga.

Teisisõnu viitab Teder oma taotluses sellele, et nimetatud 80 ja 80 miljoni kroonine hüpoteek on omavahel otseses seoses. Ning kuna Ühendatud Kapital maksis linnale lepingus ettenähtud täissumma, siis peaks Tallinn enda kasuks seatud hüpoteegist loobuma.

Teder viitab taotluses ka sellele, et Tallinna kasuks seatud hüpoteek on takistuseks sündikaatlaenu saamisel, sest laenu andjad soovivad hüpoteegi seadmist nende endi kasuks. Tederi väitel käib jutt 820 miljonist kroonist, mis Ühendatud Kapitalil on kavas Tallinna sadamaalasse investeerida.

Mäletatavasti vormistati kinnistute müük tänavu mais enneolematu kiirusega ? mõne tunniga kanti üle sada miljonit krooni, kirjutati alla müügilepingule ja jõuti esitada veel ka kinnistusametisse avaldus kande tegemiseks. Kande teinud Tallinna linnakohtu kinnistusameti kohtunikuabi Ülle Tooming sõnas tookord, et ta oli vastu tulnud Ühendatud Kapitali esindajatele, kelle väitel olevat tegu erandolukorraga ? võetud pangalaenuga.

Teder ise küll väitis hiljem, et mingit pangalaenu sadamaala ostmiseks eraldi ei vormistatud ? ostu rahastasid Ühendatud Kapital, Ühispank ja Skanska kui tulevane ehitaja.

Samas pandi nimetatud kinnistutele vaid päev hiljem tehtud kohtumäärusega keelumärge, mille aluseks oli Ober Hausi taotlus. Nimelt vaidlustas Ober Haus sadama-ala müügi Ühendatud Kapitalile ning esitas selle kohta Tallinna halduskohtusse kaebuse ja linnakohtusse hagiavalduse, nõudes kinnistute müügilepingu aluseks olnud Tallinna volikogu otsuse tühistamist.

Tallinna elamumajandusameti juhataja Jaan Kurm ütles, et ta on Tederi esitatud taotlusest teadlik. ?Mingeid kokkuleppeid pole aga tehtud,? lisas ta. ?Kui midagi ootamatut ei juhtu, siis usun, et enne septembrit ei hakka linnavalitsus Ühendatud Kapitali taotlust arutama.?

Äripäevale teadaolevalt oli siiski juba juunis valmis linnavalitsuse korralduse projekt, mis nägi ette kinnistutele seatud hüpoteegi üleandmise Ühendatud Kapitali kasuks.

Ober Hausi kaebus peaks kohtus arutusele tulema alles oktoobris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing