Varastatud mobiiltelefon muutub sügisel kasutuks

15. august 2001, 08:10

Tuhanded mobiiltelefonid võivad peagi alatiseks vaikida, sest septembris hakkab tööle kolme mobiilsideoperaatori ühine ?must nimekiri? varastatud või suletud telefonide kohta.

Telefoniäri asjatundjate hinnangul võib ?musta nimekirja? edukal käivitumisel oma praegusest sidevahendist ilma jääda kuni mõnikümmend tuhat EMT, Radiolinja ja Q GSMi klienti.

Telefon ähvardab tummaks jääda eelkõige neil, kes on oma sidevahendi ostnud kuulutustelehtede vahendusel või kahtlastest keldripoodidest, kust pahatihti ei saa klient kaasa garantiid, et telefon pole varastatud.

Ühise andmebaasi loomise sundis EMT-le, Radiolinjale ja Q GSMile tänavu aprillis oma otsusega peale vabariigi valitsus. Sellest lähtuvalt on kolm operaatorit kohustatud 1. septembrist vahetama infot nende klientidelt varastatud või muul põhjusel suletud mobiiltelefonide kohta.

Firmad peavad takistama, et ühes mobiilivõrgus blokeeritud seerianumbriga ehk IMEI koodiga telefoni ei saaks kasutada teises.

Postimehe andmetel kehtestati nõue lähtuvalt sellest, et operaatorfirmad ei suutnud iseseisvalt organiseerida koostööd. Varastatud telefonide kohta vahetasid infot üksnes EMT ja Radiolinja. Samal ajal sai aga neis võrkudes blokeeritud telefoniga probleemideta üle minna Q GSMi kliendiks, sest kolmandat operaatorit koostööle ei kaasatud.

Mobiiltelefone müüva firma Mäkitorppa tehnikajuhi Kristjan Martini arvates muutub taskutelefonide varastamine suhteliselt mõttetuks, kui mobiilioperaatorite ühtne ?must nimekiri? tõesti loodetud kujul tööle hakkab. Seda tingib eelkõige tehnika areng, mis on muutnud suletud telefonide lahtimuukimise peaaegu võimatuks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing