Rahvasaadikuteta Toompea

Andres Kärssin 16. august 2001, 00:00

Suvised agentuuriuudised teatavad, et 25. juunil suvepuhkusele suundunud riigikogu liikmete töö algas taas selle kuu alguses. Augustis pidid uudiste kohaselt alustama tööd parlamendikomisjonid, kes hakkavad arutama eelnõusid ja nende esitamist täissaalile. Samuti pidid alustama tööd riigikogu fraktsioonid.

Regulaarsed riigikogu istungid algavad 10. septembril, kuid augusti lõpus koguneb parlament erakorralistele istungitele, et valida presidenti.

Äripäev külastas Toompeal asuvat parlamendihoonet teisipäeva hommikupoolikul. Kaasas lahke ekskursioonijuht Merje Meisalu riigikogu pressiosakonnast, algas tutvumine võhikule kiiret eksimisvõimalust pakkuva hoonemürakaga, et vaadata komisjonide-fraktsioonide igapäevatööd. Seda liiatigi ajal, kui pooleli on 152 eelnõu menetlemine ning tõotab tihe tulla sügisperiood.

Töö Toompea lossis käis igal pool. Paberiga kaetud koridoriparketil liikusid maalriredelite ja laialiveetud juhtmete vahel tunkedes töömehed. Meisalu ütles, et istungiteperioodil tulevad komisjonid kokku kell kaks pärastlõunal, vaevalt me praegusel ajal kedagi nõu pidamas leiame.

Erikomisjoni staatuses Euroopa asjade komisjoni toast saab teada, et komisjon koguneb istungile neljapäeval. Puhkusejärgselt pole rahvasaadikud veel ühise laua taga euroasju arutanud.

Sotsiaalkomisjoni naisametnike sõnul on riigikogu liikmed enne regulaarsete istungite algust rohkem oma fraktsioonides. Seal on palju tööd seoses uue eelarvega.

Samas olevat sotsiaalkomisjoni kõik liikmed komisjoni tuba külastanud ning tutvumiseks materjale kaasa võtnud. Pakilisemad asjad ongi praegu töölepinguseadus ning sotsiaalhoolekandeseadus, mille president tagasi lükkas.

Rahanduskomisjon pole ka veel augustis kokku tulnud. Ega tule ka, kui riigikogu erakorralisel istungil pole arutlusel komisjoniga seotud eelnõusid ? selline on omavaheline kokkulepe.

Põhiseaduskomisjoni toast saab teada, et komisjoni juht Liia Hänni peaks olema kusagil maja peal. Muidu on vastused tavapärased ? riigikogu liikmed alustavad regulaarset kooskäimist komisjonis istungite alates. Aga praegu peaks nad töötama oma kabinettides.

Järgmiseks sihiks on fraktsioonid. Keskerakonna fraktsiooni ruumidesse sisenejatele vastu tulev nõunik Evelyn Sepp kinnitab samuti, et augustis toimub poliitikute töö põhiliselt fraktsioonide tasemel. Põhiteemaks on menetluses olevad eelnõud, samuti arutatakse kodukorda. Riigieelarve teema Keskerakonnal kui opositsiooniparteil Sepa sõnul praegu prioriteediks pole. Ühtki keskerakondlasest saadikut siiski näha polnud.

Ka siin toas kuuleb ohkamist, et maja remont pärsib töötamist. Kogu aeg tuleb ustest sisse astudes jalad puhtaks pühkida niiskel, kollast värvi riidelapil.

Isamaaliidu fraktsiooni toast poliitkuid ei leia, küll aga teatavad ametnikud, et saadikurühma liikmed olid koos nõu pidamas päev varem. Järgmine kogunemine on plaanitud 21. augustile.

Mõõdukate fraktsiooni uksed on lukus. Reformierakonna suures toas ukselt vaadates esialgu ühtegi hinge ei paista. Hetke pärast leitud fraktsiooni konsultant räägib, et hiljuti oli neis ruumes koos käinud Toomas Vilosiuse juhitav sotsiaalkomisjon.

Uksi proovides jõuame isamaaliitlasest Aimar Altosaare kabinetti. Kas rahvasaadikul on augustikuus ka palju tööd? Altosaargi mainib, et remont ei soosi just töist õhkkonda ning loeb provokaatorile rahuloleva näoga ette oma päevaplaani ? artikli kirjutamine ühe kogumiku tarbeks, siis kohtumine parteikaaslasest ministri Toivo Jürgensoniga, seejärel üks töine lõunasöök, pärast seda on riigikogu liiget külastamas üks murelik kodanik ning alates 15.30st tuleb minna Haabersti linnaosavalitsusse koosolekule.

Altosaar näitab veel kätte suuna Ignar Fjuki kabineti poole. Reformierakondlane Fjuk pidavat kogu aeg kohal olema.

Fjuk ütleb, et valmistub järgmisel päeval toimuvaks erastamisagentuuri nõukogu koosolekuks. Lisab, et on töine olnud ka puhkuseperioodil ? väliskomisjoni liikmena on tal igasuguseid kohtumisi ka suvel. Samuti läheb aega info kokkukogumisele, hiljuti sai lõpetatud väikesaarte eelnõu.

Mida teevad praegu teised riigikogu saadikud, kas kohtuvad valijatega? Fjuk muigab ja leiab, et saadikuid on igasuguseid, mõne jaoks pole siiani valimiskampaania lõppenud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing