Tulekustutit kontrolli regulaarselt

16. august 2001, 00:00

Tallinna Tuletõrje ja Päästeameti tuleohutuse ja järelevalveteenistuse juhataja Ants Aguraiuja sõnul on just tulekustutite õigeaegne kontroll ja hooldamine oluline toiming, mis õigel hetkel võib päästa tuhandete ja miljonite kroonide eest vara.

Vastavalt siseministri määrusele nr 19 30. juunist 1998 teostab tulekustutite kontrolli vastavat sertifikaati omav juriidiline või füüsiline isik, tulekustuteid tuleb kontrollida vähemalt üks kord kahe aasta jooksul ja mitte harvem kui tootja poolt ette nähtud. Lisaks sellele peaks Ants Aguraiuja sõnul ka objekti omanik või valdaja vähemalt kord kvartalis ise hindama kustutite olukorda.

Tulekustuti kontrollil tuleb juhinduda tootja soovitustest ja kontrollida kere märgistust ja seisukorda välisvaatlusega, avamisseadme puhtust ja plommi või kaitsesplindi seisukorda ning vooliku seisukorda.

Rõhu all olevatel tulekustutitel tuleb kontrollida täiendavalt kaalu ja rõhu olemasolu; rõhuta tulekustutitel tuleb kontrollida surveballooni kaalu, pulbri voolavust ja surveballooni tihendite seisukorda.

Iga kontrolli järel tuleb tulekustuti varustada kontroll-lipikuga, mis kinnitatakse pealdise kõrvale ja kuhu kantakse tulekustuti järgmise kontrollimise aeg ning kontrolli teostanud asutuse nimi, aadress ja sertifikaadi number. Tulekustutit tuleb põhjalikumalt hooldada ka iga kasutamiskorra järel ja siis, kui kontrollimise tulemused seda nõuavad.

Tulekustutite kontrollimata jätmise eest võib vastutavat juriidilist isikut karistada kuni 50 päevapalga ehk 2650 krooni suuruse trahviga.

Päästeseaduse paragrahvi 39 kohaselt võib õigusrikkumiste eest juriidilisele isikule kohaldada ka haldusvastutust, näiteks riikliku tuleohutusjärelevalve ametniku ettekirjutuses märgitud nõude tähtajaks täitmata jätmise eest määratakse rahatrahv kuni 50 000 krooni.

Tuletõrje- ja päästevahendite projekteerimise, paigaldamise, kontrollimise ja hooldamise nõuete täitmata jätmise eest on samuti ette nähtud rahatrahv kuni 50 000 krooni.

Oluline on ka õiget tüüpi tulekustutite olemasolu. Näiteks vahtkustuti sobib puidu, paberi, tekstiili, õli, bensiini, plastmassi, rasva, bituumeni, kummi kustutamiseks; vesikustuti on mõeldud puidu, paberi ja tekstiili kustutamiseks; erinevate klasside pulberkustutid aga õli, bensiini, plastmassi, rasva, bituumeni, kummi, pingestatud elektrijuhtmete ja -seadmete, puidu, paberi ning tekstiili kustutamiseks.

Eesti oludes levinud süsihappegaaskustutid on ette nähtud õli, bensiini, plastmassi, rasva, pingestatud elektriseadmete ja -juhtmete kustutamiseks ning halogeniseeritud süsivesinikke sisaldav kustuti sobib tule kustutamiseks laeva masinaruumis, lennuki ja laeva salongis, arvutikeskuses ning telefonikeskjaamas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing