EPL: Eesti tööstus näitab jõudu

16. august 2001, 08:26

Juba mõnda aega on möödas ajad, kus hea töökoht tähendas töökohta pangas, tööstusjuhid aga olid võrreldes pangajuhtidega luuserid, kirjutab Eesti Päevaleht tänases juhtkirjas.

1990ndate aastate keskpaigast saati on Eesti tööstus arenenud tõusvas joones: tööstusjuhtidel on võrreldes panga- või vahendusäri juhtidega sama head arenguperspektiivid, panga lihttöötaja ei saa enam tublist tööstustöölisest oluliselt rohkem palka.

Kolm kõige värskemat näidet Eesti tööstuse elujõust on Rootsi Posti suurtellimuse lõppvooru pääsenud Nurme õmblusvabrik Haapsalus, Ameerika turule lapsemähkmete tootmiseks uue vabriku avanud Kreenholm ning Euroopa mööbliturgu sihtiv Viisnurk.

Pikka aega on Eesti tööstuse konkurentsivõime põhinenud madalal palgal, odaval elektrienergial ja allahinnatud kroonil. Ent kõigi nende konkurentsieeliste roll väheneb. Millised on seda arvestades Eesti töötleva tööstuse väljavaated?

Elektrienergia hinna tõus ei tohiks Eesti tööstusele probleemiks saada ? nii palju see ka ei tõuse. Suurtarbijate jaoks võib elektri reaalhind langedagi. Ka palgataseme ja kohaliku hinnataseme tõus Euroopa tasemele võtab aega mitu aastakümmet.

Seega on Eesti tööstusettevõtetel küllalt aega, et välja kujundada uued põhjused, miks eurooplastel ja ameeriklastel tasuks tulevikuski Eestist tooteid importida. Näiteks toodangu kõrge ja kindel kvaliteet, tarneaegade täpne täitmine, tuntud kaubamärgid lõpptarbija jaoks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing