Õppelaen läheb kallimaks

16. august 2001, 08:59

Õppetoetuste seaduse eelnõu kohaselt ei maksa riik edaspidi enam tudengite eest pankadele poolt õppelaenu intressi. Tõenäoliselt saavad 2002. aastal kõrgkooli astujad õppelaenu senise 5protsendise intressi asemel intressiga 8-9 protsenti, kirjutab SL Õhtuleht.

Kui riik tagas seni pankadele 5protsendise intressi ja kommertsintressi vahe, siis kavandatava uue õppetoetuste seaduse kohaselt seda edaspidi ei tehta.

?Arvata on, et intress tõuseb, sest viieprotsendilise intressiga laenu anda, eriti sellistes suurtes summades, pole lihtsalt mõeldav,? ütleb Ühispanga eralaenude arendusjuht Triin Messimas. Tema sõnul on Ühispank esitanud riigile omapoolsed seisukohad seoses seadusemuudatusega. ?Võib-olla riik soovib seda teemat ise kommenteerida??

Haridusministeeriumi suhtekorraldustalituse juhataja Marja Kuuse sõnul pole seaduseelnõu kommenteerimiseks veel küps. ?Hetkel on vara rääkida, millistes punktides on ministeerium jäigal seisukohal, millistes mitte.?

Ministeerium on sõnastanud õppetoetuste seaduse eelnõu eesmärgi: muuta kõrgharidus kättesaadavaks ka majanduslikult vähekindlustatutele.

Eelnõu seletuskirjas seisab, et edaspidi ei sõlmi riik enam pankadega ühtset lepingut, mis sätestaks õppelaenu intressi. Pangad maksavad täna hoiustajatele 5 protsenti ning ei ole tõenäoline, et laenu antaks madalama intressiga.

?See muutub absurdseks. Seda enam, et see ei ole ka seaduse järgi võimalik. Pank on eeskätt ikkagi kasumit taotlev ettevõte,? ütleb Messimas.

Kas tudengid saavad tulevikus õppelaenu intressiga, mis jääb 5 ja 10 protsendi vahele, laenujuht ennustada ei söanda. ?Tegime mitmesuguseid ettepanekuid ja lõpptulemus sõltub sellest, kuivõrd riik neid arvestab või mitte.?

Seaduseelnõus on kummaline punkt, et pangad edaspidi õpingute ajal intressi ei küsi. ?Riik on siin võtnud pankade eest seisukoha,? ütleb Messimas. ?Kui me seda intressi kohe ei küsiks, siis intress lihtsalt kuhjub ja pärast kooli lõpetamist läheks maksekoormus liiga suureks.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing