Saku Õlletehas ? hea dividendiaktsia

Romet Kreek 17. august 2001, 00:00

Pika ajalooga Saku Õlletehas on loonud erastamise kaudu terve põlvkonna investoreid. Need, kes julgesid 1995. aastal riskida, märkides erastamisväärtpaberi eest erastatavat ettevõtet, on tänaseks teeninud märkimisväärse varanduse, seda isegi vaatamata aktsia viimase aja langusele.

Saku Õlletehase aktsiaid sai 1995. aasta märtsis märkida erastamisväärtpaberite eest. Erastamisagentuur pani müüki 20% Saku Õlletehase aktsiatest ehk 1,6 mln aktsiat. Avalik pakkumine märgiti 4,53kordselt üle ning seetõttu sai iga soovija 46 Saku Õlletehase aktsiat hinnaga 25 erastamisväärtpaberit aktsia. Tol ajal maksis erastamisväärtpaber 17 senti, mis tegi aktsia hinnaks 4,25 krooni. 1996. aasta 16. augustil noteeriti aktsia Tallinna väärtpaberibörsil, kus esimese kauplemispäeva sulgemishinnaks kujunes 34,75 krooni. Saku Õlletehase aktsia hind on 16. augustiks 2001 tõusnud 56,25 kroonile.

Saku Õlletehas on kogu börsil oleku aja olnud õlleturu liider. 1995. aastal oli Saku Õlletehase turuosa umbes 55%, kuid see on aegamööda kahanenud, küündides selle aasta esimesel poolaastal 50 protsendini.

Õlleturu mahu kasv on pidurdunud, mis on suurendanud konkurentsi. Kui börsile tulles polnud Saku Õlletehase konkurendid tugevad, siis nüüd on käimas tugev võitlus turuosa pärast. Tartu Õlletehas on pärast oma kaubamärgi A.Le Coq all uute õllede turuletoomist järsult turuosa kasvatanud. Tartu Õlletehas on tugeva turundustegevusega suurendanud turuosa 18 protsendilt 31 protsendile. Sel aastal on tugeva reklaamikampaaniaga turule toonud uued Frederiku õlled Viru Õlu, kes võitleb aktiivselt oma koha pärast päikese all.

Saku Õlletehase trumbiks on tuntud kaubamärgid, millega õllesõbrad on juba harjunud. Tema õllevalikusse kuuluvad Saku Originaal, Saku Rock, Saku Pilsner, Saku 7,5, Saku Sarvik, Saku Tume, Saku Hele, Saku ON ICE, Sack bei Reval ning Saku Porter. Esimesel poolaastal lisandusid tootevalikusse Saku Originaal Light, Hard Rock ja hooajaõlu Presidendi Pilsner.

Saku Õlletehas muutub üha enam õlletootjast karastusjookide tootjaks. Tema turuosa Eesti mineraalveeturul on 15% ja siidriturul 2%. Saku Õlletehas on Pepsico ametlik esindaja Eestis.

Saku Õlletehas on ostnud kokku tehasega külgnevaid krunte, mis võimaldab firmal soovi korral edaspidi tootmist laiendada. Ettevõtte omapäraks on kõrge omakapitali osakaal bilansis ? 80%. Saku Õlletehas on stabiilse kasvuga ettevõte, mis ei kasva plahvatuslikult. Seetõttu tasub aktsiat eelistada dividendi saamise eesmärgil, mitte oodata aktsia kiiret tõusu. Järske aktsiahinnatõuse ootavad investorid peaks eelistama teisi aktsiaid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing