Külaehitusmeistritele tõmbab uus seadus kriipsu peale

Eda-Liis Kann 22. august 2001, 00:00

Riigikogusse menetlusse saadetud ehitusseaduse eelnõu järgi tohib maja ehitada ainult ettevõtja, kes on kantud riiklikusse erinõuetega tegevusaladel tegutsevate ettevõtjate registrisse. Kuna sellesse registrisse kantakse aga ainult kõrgharidusega ehitusspetsialiste, tõmmatakse suurte kogemustega, kuid hariduseta külaehitusmeistritele kriips peale.

Elupõlisel ehitusmehel jääb üle vaid palgata kalli raha eest oma maja ehitama ehitusfirma. Oma teadmiste rakendamiseks võib tööle minna ka ehitusfirmasse, kuid seegi ?anss on minimaalne, kuna kogenud meistrid on enamasti eakamad inimesed, keda tööle ei võeta. Seega tähendab uue seaduse jõustumine täiendavalt suurt hulka töötuid.

Uue seaduse järgi peab ehitustöid juhtima ja omaniku järelevalvet teostama vastavat pädevust ja kindlustust omav spetsialist. Ehitusel peab olema väljas infotahvel andmetega ehitise, ehitusloa, ehitamise alguse ja lõppemise aja, projekteerija, ehitaja, omanikujärelevalve tegija kohta. Kolm päeva enne ehitustööde algust tuleb teatada sellest kohalikule omavalitsusele. Sarnaselt täna kehtiva seadusega nõutakse ka uues seaduses ehitus- ja kasutusluba ning ehitusprojekti, mis peab olema koostatud või vähemalt kontrollitud pädeva registreeritud spetsialisti poolt.

Kuigi uue seadusega karmistatakse kogu ehitusturgu, võib tõdeda, et ajakirjanduses suure kriitika alla sattunud ehitusseaduse eelnõu esialgne variant on tänaseks saadetud riigikokku juba oluliste parandustega.

Parandustega on sisse viidud erandid, millega on leevendatud enda tarbeks ehitamise nõudeid ja mis ei kehti kinnisvaraarendajate kohta. Parandusega on sisse viidud näiteks ehitiste määratlus, millised ei vaja ehitusprojekti ega ehitusluba, samuti, milliseid ehitisi võib ise ehitada.

Kõige suuremad erinevused on ehitistele üldse ja nn väikeehitistele esitatavates nõuetes. Väikeehitise ? kuni 60 m² ehitusalase pindalaga ja aluspinnast kuni viie meetri kõrgusega ehitise enda tarbeks ehitamisel võib omanik teha kõik tööd ise, ilma et läheks seadusega pahuksisse. Väikeehitisel ei ole vaja ei ehitusluba ega ehitusprojekti.

Väikeehitise ehitamisel ei pea tööde tegemise ajaks välja panema tahvlit infoga ehitise omaniku, ehitaja projekteerija jne kohta. Kui hoonet ei kasutata elamiseks, ei pea võtma ehitise kasutusluba. Ka ei pea kohalikule omavalitsusele teatama ehitamise alustamisest.

Eesti Ehitusettevõtjate Liidu õigusnõunik Helje Johansoo sõnul ütleb seadus küll seda, et erandid kehtivad vaid enda jaoks ehitamise puhul, kuid ei ütle seda, mis saab siis, kui tahad oma vara maha müüa. ?Näiteks kui ehitad endale, aga raha saab otsa ja tahad ehitatu maha müüa, kas siis on kohalikul omavalitsusel õigus tagantjärele nõudmisi esitada ja kuhu maani??, küsib Johansoo.

Majandusministeeriumi ehitus- ja elamuosakonna ehitusregulatsiooni talituse peaspetsialist Indrek Kuusiku sõnul võib ühepereelamu, aiamaja või üle 60 m² ehitusalase pindalaga või üle viie meetri kõrguse taluhoone enda tarbeks ehitamise korral omanik küll ise ehitada, kuid peab olema ehitusprojekt, mis on pädeva isiku poolt koostatud või kontrollitud. Projekti aluseks on kohaliku omavalitsuse poolt kinnitatud detailplaneering või projekteerimistingimused. Samuti peab teatama kohalikule omavalitsusele ehitamise alustamisest enne ehitustööde algust kolm päeva, ja valmimisel taotlema kasutusluba.

Uue seaduseelnõu järgi peab ehitusettevõtja omama sundkindlustust. Sundkindlustuse nõue rakendub ehitusettevõtjale alates registrisse kandmisest.

Kui suuremad ja keerulisemad ehitusobjektid on praegu niikuinii kindlustusega kaetud, siis selle printsiibi muutmine kohustuslikuks pakub täiendavat kaitset väiksematele tellijatele, kes praegu vaidlustes ehitajaga kipuvad jääma kaotajaks.

Johansoo sõnul on ehituses tavaks kujunenud ehituse tagatisena kasutada peamiselt koguriskikindlustust, mille osas lepitakse kokku ehituse tööettevõtulepingus. ?Seega jääb arusaamatuks kellel kohustuslikku sundkindlustust vaja on,? nendib Johansoo.

Samuti jääb segaseks sundkindlustuse nõude ulatus. Kas nendel juhtudel, kui on lubatud, et ehitab omanik ise või tema naabrimees, peab olema sõlmitud kindlustus? Kuigi sellele seadusest vastust ei leia, on üsna selge, et see tuleb omanikul ehituse maksumusele juurde.

Vt. ka tabelit: Uus seadus leevendab enda tarbeks ehitamise nõudeid

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing