Telekomi dividenditootlus 10%

Romet Kreek 22. august 2001, 00:00

Parimat dividenditootlust pakub hetkel Tallinna väärtpaberibörsil olevatest ettevõtetest Eesti Telekomi aktsia.

Dividenditootluse arvutamisel jagatakse viimane makstud dividend viimase aktsiahinnaga ning korrutatakse 100ga.

Eesti Telekomi viimane makstud dividend (2000. majandusaasta eest) 5,50 krooni aktsia kohta annab 54,00kroonise aktsiahinna juures aktsia dividenditootluseks 10,19 protsenti. Paremuselt teine aktsia on dividenditootluselt Norma aktsia 9,90 protsendiga, millele järgneb 8,89 protsendiga Saku Õlletehas.

Kõrge dividenditootluse põhjuseid on mitmeid. Kui ettevõttel on küllalt vaba raha tegevuse jätkamiseks, kuid raha kasutamiseks puuduvad vähemalt sama tulusad võimalused kui senised investeeringud, võib firma kaaluda heldet dividendi jagamist aktsionäridele. Samas võib kõrge dividenditootluse taga olla ka aktsia hinna järsk langus nagu Eesti Telekomi puhul. Kui ettevõttel on kapitalimahukad laienemisplaanid, maksavad nad vähe dividende või üldse mitte, nagu Hansapanga näide seda kinnitab.

Kui investor on huvitatud stabiilsest dividenditootlusest alternatiivina hoiuse intressitulule, on kasulik jälgida ettevõtte dividendi väljamaksemäära. See saadakse, jagades ettevõtte majandusaasta väljamakstud dividendisumma ettevõtte sama perioodi puhaskasumiga ning korrutades tulemuse sajaga. Kõrge dividendi väljamaksemäär näitab, et ettevõttel pole rahapaigutamiseks häid ettevõtmisi. Suur dividendimakse võrreldes kasumiga seab kasumi languse korral ohtu väljamakstava dividendi summa. Mõnikord ei maksa ettevõte üldse dividendi või on väljamakstud dividendi suhe kasumisse olnud aastaid väga madal. Kui samal ajal ja tulevikuski pole ettevõttel näha laienemisvõimalusi, on oodata surve kasvu maksta kõrget dividendi ka mitme eelneva aasta jaotamata kasumi arvelt. Lisaks kasumile on kasulik vaadata ettevõtte rahavooge, mis peaks vastama küsimusele, kas firmal jätkub raha dividendide väljamaksmiseks.

Vaatamata kõrgele tootlusele ei saa dividenditootlust otseselt võrrelda hoiuseintressiga, kuna aktsia hind võib tõusta või langeda nagu ka ettevõtte kasum ning dividend, mõjutades investeeringu väärtust tulevikus.

Vt. ka tabelit: Ettevõtete majandustulemuste paranemine kajastub dividendikasvus

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing